na ne iyi gelir?

Modern yaşamın insanoğluna aşırı kilo gibi bir diğer hediyesi de dır. Masa başı işlerin çoğalması, hareketsizlik ağrısının başlıca nedenleri olarak gösterilmektedir. Peki ?

Giriş Tarihi: 4.3.2015 17:13 Güncelleme Tarihi: 4.3.2015 17:14
Sırt ağrısına ne iyi gelir?
ndan kaçınmak için eğer masa başında çalışıyorsanız oturuş tarzınıza ve vücut şeklinize dikkat etmeli ve düzenli olarak egzersizlere başlamalısınız. Aşağıda sorusuna cevap olarak evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Akut Ağrısına Ne İyi Gelir?

Akur sırt ağrıları genellikle ağır kaldırma, ters bir hareket, spor yaparken zorlanma gibi normalde yapmamanız bir hareketi yaptığınızda ortaya çıkmaktadır. Böyle durumlarda ağrı keskindir ve bıçak saplanıyormuş hissini uyandırır. Pek çok ortopedist böyle bir akut sırt ağrısı durumunda 3 günü geçmeyecek şekilde yatak istirahati önermektedir. Yatak istirahatinden sonra sırt kaslarınızı güçlendirmek için kendi kendini tedavi egzersizlerine başlayabilirsiniz.

Tabi sırt ağrınızın isin verdiği ölçülerde. Yatak istirahati sırasında akut sırt ağrınızın daha çabuk hafiflemesi için soğuk ve sıcak kompresi uygulayabilirsiniz. Yatak istirahatinin ilk iki günü ağrının olduğu yere buz koyduktan sonra 5-6 dakika masaj uygulayın. İki gün sonra buz torbası yerine sıcak kompres koyup masaja devam edin.

Kronik Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir

Kronik sırt ağrılarından şikâyetçiyseniz yüzüstü yatmamalısınız. Kronik sırt ağrıları için en uygun yatma pozisyonu sırtüstü S şeklidir. Sırtüstü yatarak başınızın ve boynunuzun altına yastık desteği yapın. Sırtınız tamamen düz pozisyonda olacak şekilde dizlerinizin altına da bir yastık yerleştirin. Bu bel bölgesinde zorlanmayı hafifletecektir.

Kronik sırt ağrısı için kullanabileceğiniz diğer bir uyku pozisyonu da yan yatıp bacaklarınızın arasına yastık koymaktır. Kronik bel ağrısı durumunda bel bölgenizi güçlendirmenizi sağlayacak egzersiz önerileri bir fizik tedavi uzmanından öğrenebilirsiniz.

Eğer sırt ağrılarınız ile aynı anda oluşan ayaklarda diz bölgesinin altından itibaren his kaybı gibi bir şikayetiniz varsa hemen doktora görünmelisiniz. Böyle bir durumda asla egzersiz yapmamalısınız.

Bu yazıda okuduğunuz öneriler sadece ani bir hareket sonrası oluşan kısa dönemli sırt ağrıları ve hafif bir şekilde seyreden sırt ağrıları için tavsiye niteliğindedir. En doğru teşhis bir uzman tarafından konacak ve uygun tedavi doktor denetiminde yapılacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sırt ağrısına ne iyi gelir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN