nasıl geçer?

Giriş Tarihi: 8.3.2015 10:12 Güncelleme Tarihi: 15.9.2015 16:55
Çıban nasıl geçer?

bir kıl yuvasının ya da yağ bezinin iltihaplanması sonucu oluşur. Bir grup çıbanın bir araya gelmesi sonucu oluşan görüntüye kara çıban adı verilir. Çıban daha çok yüzde, ensede ve kaba etlerde ortaya çıkar. Peki çıban nasıl geçer?

belirtileri ortası bazen sarı veya beyaz olabilen iltihaplı ve acı veren kırmızı ve şiş yara olarak kendisini gösterir. Siğil belirtileri ise elde dizde yüzde veya ayakta (verruca vulgaris de denir) oluşabilen sert küçük ve yüksek deri yumrusu olarak kendisini göstermektedir.

Siğiliniz varsa ortak havluları ve mendilleri kullanmayın. Yüzüyorsanız ayağınızdaki siğilin üzerine yara bandı yapıştırın. Siğile dokunmayın ve çevresini tıraş etmeyin. Bu şekilde vücudunuzun diğer bölgelerine de yayabilirsiniz.

Çıban Karaçıban ve Siğil Nedenleri:
Bir kıl folikülü (yuvası) yoluyla deriye sızan bakteriyel enfeksiyon nedeniyle oluşabilir. Bulaşıcı bir viral enfeksiyon siğile neden olabilir. Virüs duşlar ve soyunma odaları gibi nemli ortamlarda zeminle doğrudan temas ya da ortak kullanılan banyo takımları ve havlular yoluyla yayılabilir.

Çıban Karaçıban ve Siğil için Doktor Önerileri:
genellikle birkaç gün ya da hafta içinde kendiliğinden patlar. Eğer karaçıban varsa doktorunuza görünün. Enfeksiyonu ortadan kaldırmak için antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Acılı çıbanlar daha ciddi enfeksiyonları engellemek için yalnızca doktor tarafından tedavi edilmelidir.

Siğiller çoğunlukla birkaç ay içinde kendiliğinden geçer ancak onlardan kurtulmak için eczanelerde bulunan ilaçlardan birini alabilirsiniz. Ancak bunlar bazı tahriş edici kimyasallar içerdiklerinden yüzde kullanılmamaları önerilir. Eğer siğil kendiliğinden geçmezse doktor azot kullanarak yakabilir.

Çıban Karaçıban ve Siğil için Homeopati Tedavisi:
Bu ilaçları kullanmadan 15 dakika önce ve sonrasında hiçbir şey yiyip içmeyin ve dişlerinizi fırçalamayın. Bir çıbanda gerçekleşmiş enfeksiyonun yayılmasını engellemek için günde 4 defaya kadar 12x dozunda Bettadonna (güzelavratotu) kullanın. Acılı çıbanlar için her iki saatte bir 6x dozunda Hepar sulphum (kalsiyum süljit) kullanabilirsiniz.

Çıban Karaçıban ve Siğil için Bitkisel ilaç Tedavisi:
Karakafesle (symphytum sp.) karaağaç (Ulmus sp.) veya galabak (Arctium minus) kullanılarak yapılan kompreslerçıbanın iltihabının akmasını sağlayabilir. Önce dilediğiniz kuru bitkiden bir iki kaşık alıp bir fincan kaynar suyun içine katın ve 10 dakika süresince demlenmeye bırakın. Temiz bir kumaşı hazırladığınız sıvıya batırın ve sıktıktan sonra çıbana uygulayın. Virüsle başa çıkmak için siğili çay ağacı (Melaleuca viridifolia) yağı veya karahindiba (Taroxacum sp.) kökünün suyuyla temizleyin. Bir diş sarımsak ya da bir dilim soğanı ezip siğile uygulayın ve üzerine yara bandı yapıştırın.

Diğer bir çıban tedavi yöntemi bikisel

Çıbanın üzerine çam sakızı koyulup üzerine sinirliot yaprağı sarılır.

Köknar sakızı bağlanır.

Üzüm yaprağı sarılır.

Lahana yaprağı sarılır.

Küle gömülen soğan pişirildikten sonra çıbana bağlanır.

Bal ve unla hamur yapılıp çıbanın üzerine sarılır.

Nişasta ve yumurta akı karıştırılıp çıbana sarılır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çıban nasıl geçer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN