Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ne ne iyi gelir?

nin tedavisi alerji hastalarının tedavi şekline benzemektedir. İlk olarak kişide eğer alerji varsa alerjisi olduğu şeyden uzak durarak etrafında yaşadığı çevrede veya odada alerjisi olduğu nesneden temizleyerek mümkündür

Giriş Tarihi: 11.3.2015 13:56
Saman nezlesine ne iyi gelir?
İkinci tedavi şekli ise ilaç tedavisidir. İlaç tedavisinde hastanın şikâyetlerini azaltmak ve yaşam kalitesini artırmak için önemli yer tutar. İlaçlar ağızdan alım şeklinde kullanılacağı gibi sadece burunda şikâyet varsa burunda kullanılan bazı spreylerle de mümkündür. Özellikle kortizon içeren çok düşük miktarda ki kortizonlu spreyler hastanın uzun vadeli tedavisinde sık kullanılan ilaçlardır.

() ne anlama gelir nasıl bir hastalıktır

Saman nezlesi ardarda hapşırma ataklarıyla burun kaşıntısıyla geniz ve damak kaşıntısıyla ve burun akıntısıyla kendini gösteren ve kimi zaman bazı mevsimlerde kimi zaman tüm mevsimlerde yıl boyunca devam eden bir alerjik hastalıktır. Saman nezlesinin alerjik nedeni olmayan az rastlanan bir türü vardır.Bu türü daha ziyade üst solunum yollarında sinirsel mekanizmalarla burun mukozasının bazı uyarıcılarla uyarılması neticesinde ortaya çıkan bir nezle halidir. Dönem dönem alerjik saman nezlelerinde uyku hali, iş performansında azalmalar bu hastalığın beraberinde görülebilir.

Saman nezlesini (alerjik rinit) hangi tür hastalıklarla karşılaştırabiliriz

Saman nezlesi genelde tekrarlayan viral üst solunum enfeksiyonları ile karıştırılır. Özellikle küçük çocuklarda kreşe veya ana okuluna giden çocuklarda ayda birden fazla viral üst solunum yolu enfeksiyonu hapşırma atakları burun akıntısı burun kaşıntısı gibi belirtiler verir bu belirtiler saman nezlesindeki belirtilerle aynı olduğu için ve sık sık tekrarlandığı için saman nezlesiyle karıştırılabilir. Sinirsel mekanizmalarla burunda ortaya çıkan rint de alerjik saman nezlesiyle sıklıkla karıştırılabilir.

Saman nezlesi diğer alerjik hastalıklarla birlikte görülebilir. Özellikle göz nezlesi ile birlikte görülür.Bu hastaların yüz tanesinden yaklaşık kırk tanesinde solunum yollarında alerjik bronşit diye bilinen astım hastalığı da eşlik edebilir.

Saman nezlesinde (alerjik rinit) aşı kullanımı

Saman nezlesi yada alerjik astımda tüm dünyada kullanılmakta olan aşı tedavisi seçilmiş hastalarda yarar sağlayabilir. Özellikle tek bir maddeye karşı mesela polenler ya da ev tozu akarları hayvan türleri ise bunlarda başarı olanı daha yüksektir. Alerji aşı tedavisi aslında alerji olunan maddeyi vücuda düşük dozlardan başlayarak vermek suretiyle giderek artırmak ve vücudun bu maddelere karşı tolerans gelişmesini sağlamayı amaçlar. Bu şekilde vücut yüksek dozlarda verilen bu maddeyle çevreden alerjisi olan şeye karşı tepki vermeyecektir. Aşı tedavisi hiçbir zaman kesin bir tedavi olarak görülmemeli vücudun tepkisini azaltan bir tedavi olarak görülmelidir. Çünkü alerji genetik bir hastalıktır ve vücuttan tamamen atılamaz ancak vücudun tepkisi alerji aşı tedavi yöntemiyle bir miktar azaltılabilir.

Saman nezlesine (alerjik rinit) karşı alınacak önlemler nelerdir

Saman nezlesine karşı alınacak önlemler saman nezlesinin ne tür bir nezle olduğunun ortaya konmasından sonra mümkündür. Eğer alerjik bir nezle ise alerjik test yapıldıktan sonra alerjisi yenilenmiş bir kişide alerjiden sakınmakla mümkündür. Bunun yanında solunum yolları bazı tahriş edici maddelerle de uyarılabilir. Alerjisi olan kişiler özellikle sigaradan uzak durmalıdır. Sigara içilen evlerde evin hangi odasında içilirse içilsin saman nezlesi hastası rahat edemez. Havası çok kirli ve tozlu olan kapalı çevrelerde de bu hastalar son derece rahatsız olurlar. Bunun için özellikle yuvalarda okullardaki sınıflarda havadaki toz miktarının azaltılması sağlanmalıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saman nezlesine ne iyi gelir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN