deyip geçmeyin!

Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.İrfan Çınar, sırt ağrılarının ciddi hastalıkların habercisi olabileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 20.3.2015 11:43 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 11:49
Sırt ağrısı deyip geçmeyin!
Op.Dr.İrfan Çınar, 'Sırt ağrıları, kadın ve erkekte, sıklıkla günlük yaşam kalitesini önemli şekilde bozan, sürekli bir yorgunluğa yol açabilen, çalışma performansını bariz şekilde düşüren önemli rahatsızlıklardan biridir. Her yaşta kişide görülebilen sırt ağrıları, kas incinmesi gibi basit bir nedenle meydana gelebilirken bazen de ciddi hastalıkların belirtisi olabiliyor. Özellikle sabit bir bölgede devam eden sırt ağrıları, ciddiye alınmadığı takdirde diğer hastalıkların tanı ve tedavisini gecikmesine yol açabiliyor' dedi.

Sırt ağrılarının büyükten küçüğe herkeste görülebileceğini dile getiren Op.Dr.İrfan Çınar, ' sırt bölgesinde omuzlardan kaburgaların bitimine kadar görülen ağrıdır. Sırt ağrısı boyna, omuzlara ve bele doğru yayılım gösterebilir. Nefes alıp verirken batma şeklinde görülürken, belli hareketlerde ve pozisyonlarda ağrı şiddetinde artış olabilir. Erkeklere oranla, kadınlarda sırt ağrısına daha fazla rastlanır' diye konuştu.
Op.Dr.İrfan Çınar, sırt ağrısının en sık nedeni sırt kaslarında oluşan kas spazmı olduğunu ifade ederek, şunları söyledi; 'Sırt ağrıları çeşitli hastalıkların da belirtisi olabilir. Duruş bozukluğu, Uzun süre eğilerek aynı pozisyonda kalmayı gerektiren aktiviteler (masa başı işleri,bilgisayar kullanımı,araç kullanımı gibi...), Omurgada oluşan iltihabı ve romatizmal hastalıklar, Kemik erimesi, Bel veya kalça kemiklerindeki şekil bozuklukları, Sırt bölgesindeki omurgada kireçlenme, Skolyoz hastalığı sırt ağrısının başlıca nedenleridir. Bunların dışında sırt fıtığı da ağrıya nedendir. Bel ve boyun fıtığına oranla daha seyrektir. Daha çok ağrı sırtın alt bölgesinde görülmektedir. Kürek kemiğine vuran sırt ağrıları kalp krizinin sinyali olabilir. Omurga tümörleri de sırt ağrısına neden olabilir. Bu sebeple; ağrı gece başlıyor veya artıyorsa, sürekli ya da şiddetliyse ve hastada kilo kaybı varsa zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekir. Sırt ağrılarında tedavi sebebe yönelik olarak yapılır. Basit ve kronik olmayan ağrılar, fizik tedavi uzmanının uygun göreceği ilaçlarla kolaylıkla iyileşir. Daha şiddetli ve kronik ağrılarda, sırt ağrısının sebebine bağlı olarak tedavi planlanır.'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sırt ağrısı deyip geçmeyin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN