'Bugüne kadar 30 kişi domuz gribinden öldü'

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, grip salgınından son 16 ayda ölen 39 kişinin 30'unun domuz gribi nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı ve ekledi: 2015'de vaka sayılarında düşüş var

Giriş Tarihi: 24.3.2015
'Bugüne kadar 30 kişi domuz gribinden öldü'
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gazetecilerin son dönemde endişe yaratan grip salgınıyla ilgili sorularını yanıtladı. Grip vakalarında iki gündür azalma görüldüğünü söyleyen Müezzinoğlu "Grip salgını dolayısıyla toplam kaybedilen vaka sayısı bugün itibariyle 39'dur. Kaybettiğimiz vakalardan 5 tanesi influenza B virüsü teşhisiyle, 4 tanesi H3N2 virüsü nedeniyle ve 30 tanesi de H1N1 virüsü (domuz gribi). 2013'ün kasım ve aralık, 2014'ün de ocak ve şubat aylarında grip vakalarında yoğunluk görüldü. 2015'te aynı yoğunlukta bir pik dönemi olmadı. Son 20 gündür vakalarda sayısal bir artış vardı. Ancak iki gündür vaka sayısı azaldı. Bu yüzden ek tedbire ihtiyaç yok" dedi.

BAŞKA HASTALI KLARA BAĞLI...

Müezzinoğlu, salgında hayatını kaybedenlerde yalnızca grip enfeksiyonu görülmediğinin de altını çizerek şöyle konuştu: "Bu vakaların bir kısmında kronik akciğer hastalığı, bir kısmında böbrek yetmezliği, bir kısmında karaciğer yetmezliği vardı. Bunların üzerine ilave bir gribal enfeksiyon nedeniyle ölümle sonuçlanan vaka sayısı 39'a ulaştı." Bakan Müezzinoğlu, bu konuya ilişkin son verileri kapsayan detaylı açıklamayı 25 Mart'ta yapmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bugüne kadar 30 kişi domuz gribinden öldü'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN