Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Somon ve havyar cildi gençleştiriyor

Mevsim geçişlerinde yaptırılacak uygulamalar ile cilde nemini yeniden kazandırmak mümkün. Sadece yiyecek olarak değil, kozmetikte de kullanılan somon ve havyar ile siz de cildinizi gençleştirebilirsiniz

Giriş Tarihi: 28.4.2015
Somon ve havyar cildi gençleştiriyor
Hava sıcaklıkları ve beslenme alışkanlıklarının değiştiği mevsim geçişleri, cilt kuruluğu ve sivilcelenme gibi problemleri de beraberinde getirebiliyor. Ancak doğada bulunan pek çok besin ve madde, cilde elastikiyetini ve parlaklığını geri verebiliyor. Deniz ürünlerinin en sevilenlerinden somon ve havyar; cildi gençleştiriyor, ışıltısı ile kadınların düşlerini süsleyen elmas ise derinlemesine bir temizlik sağlayarak cildi pürüzsüzleştiriyor. Mevsim geçişlerinde yaptırılacak uygulamalar ve alınacak basit önlemlerle cilde nemini yeniden kazandırmak ve genç bir görünüme sahip olmak mümkün olabiliyor. Memorial Wellness Kozmetik Dermatoloji Uzmanı Dr. Makbule Dündar, sağlıklı bir cilde sahip olmak için tavsiyelerde bulundu:

GÜNEŞ IŞINLARI CİLDİ YAŞLANDIRIYOR

Sigara, güneş ışınları, stres ve dış etkenler cildin yaşlanmasını hızlandıran faktörlerin başında gelir. Öte yandan deri yaşlandıkça, dokuların kan dolaşımı ve hücrelerin oksijenlenmesi de azalır. Dolayısıyla hücrelere zarar veren serbest radikallerin ortamdan uzaklaştırılması zorlaşır. Yaşlanmanın etkisiyle hücrenin gelişip yaşamasını, kopyalanmasını ve genetik materyalin yavru hücrelere geçişini sağlayan DNA'da da bozulma gözlenir.

PROBLEMLER KAÇINILMAZ OLUR

Yaşlanan deri mat ve soluk görünüm alır. Zamanla yerçekiminin de etkisiyle sarkmalar oluşur. Kuruyan deri kırışır, kırışan deri de daha çok kurur ve bu durum bir kısır döngü halini alır. Deri görüntüsünün bozulmasından kaynaklanan psikolojik problemler; kişinin sosyal ilişkilerini, işlerini, imajını, hatta sağlığını etkileyebilir. Tüm bu korkutucu süreçlerin önüne geçmek için koruyucu ve yineleyici anti-aging tedavi modelleri geliştirilmiştir. Bu tedavi seçenekleri arasında somon DNA'sının ayrı bir yeri bulunur. Somon DNA'sı; stres, hava kirliliği, sigara, alkol ve güneşin zararlı ışınları ve geçen yılların ciltteki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmayı amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Somon balığı sütünden elde edilen somon DNA'sı ile yapılan uygulamalarla, kırışıklıkların önüne geçilebilir. Cildin yaşlanmasını durduran etkisiyle ön plana çıkan somon DNA'sı ile uygulanan yüz gençleştirme yöntemi kırışıklıklar için bir çözümdür. Vücut sağlığı için olduğu kadar cilt sağlığı için de önemli olan C vitamini güçlü antioksidan içeriği nedeniyle çok önemlidir. Antioksidan özelliğinin yanı sıra çok etkili bir yaşlanma karşıtı bileşenidir. Cildin gençliğini ve esnekliğini sağlayan kolajen üretiminde çok önemli bir role sahiptir. Yaşlanma, güneşe maruz kalma, sigara içme gibi nedenlerle ciltteki C vitamini giderek azalır. C vitamininin azalması kolajen üretiminin düşmesine neden olur. Kolajen yapısının zayıflaması kırılmalara, dolayısı ile kırışıkların oluşmasına neden olur. C vitamini;
Cildi serbest radikallere karşı ve güneşin zararlı etkilerine karşı korur.
Dış etkenlere karşı güçlendirir.
Özellikle güneş dolayısı ile ciltte oluşmuş lekeleri ve yaşlılık lekelerini giderir.
Cildin rengini açarak daha aydınlık ve parlak görünmesini sağlar.
Kollajen sentezini artırarak cildin sıkılaşmasını ve elastikiyet kazanmasını sağlar.
İnce çizgi ve kırışıkları giderir ve bunların oluşumunu yavaşlatır.

CİLT İÇİN DOĞRU BESLENİN

Her çeşit sebze ve meyve aslında cilt dostudur. Yoğun E vitamini içermesi nedeniyle özellikle domates, listenin başında yer almaktadır. E vitamini açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler de domatesle birlikte listenin üst sırasında bulunmaktadır. C vitamini açısından zengin olan greyfurt ve portakal da domates gibi cilt için çok faydalıdır. Tüm bunların yanı sıra vücudu protein açısından da beslemek şarttır. Yumurta, süt ve özellikle kefir gibi ürünler de cilde ciddi derecede faydalıdır. Özellikle kefirin günde bir bardak tüketilmesi cilde büyük fayda sağlayacaktır.

HAVYAR KOZMETİKTE KULLANILIYOR

Pahalı ve lüks bir tüketim maddesi olarak anılan havyar, son yıllarda kozmetik alanında da kullanılmaktadır. İçerisinde bir canlıyı oluşturabilme potansiyeli taşıdığından çok zengin bir protein, fosfolipid, mineral ve vitamin kaynağı olan havyar, bu özellikleri sayesinde etkili bir anti-aging bileşendir. Havyarın içeriğinde bulunan fosfolipid; cildi nemlendirir, kuruma nedeniyle oluşan pürüzlü yapıyı gidererek cildin daha pürüzsüz, parlak ve güzel görünmesini sağlar.

MİMİK ÇİZGİLERİNİ GİDERİR

Protein cildi besler, onarır ve güçlendirir; cildin yenilenmesini, sıkılaşmasını ve elastikiyet kazanmasını sağlar. Mimik çizgileri ile kırışıklıkları gidermeye yardım eder, yaşlanma etkilerini azaltır. Mineraller ve vitaminler ise cildi serbest radikallere karşı korur ve anti-oksidan etki sağlar, kolajen ve elastin üretimini destekleyerek cilt yüzeyini güçlendirir, kırışıklıkları azaltır ve yaşlanmayı geciktirir. Bu etkilerinden dolayı gençlik kaynağı olarak değerlendirilip kozmetikte kullanılmaktadır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Somon ve havyar cildi gençleştiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN