Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hamile kadınların dostu aslanpençesi

Bitki Araştırmaları Uzmanı Dr. , Gümüşhane yaylalarında aslanpençesi bitkisini inceledi. Kadın hastalıkları üzerinde etkili olan aslanpençesi bitkisinin özellikle adet düzensizliği ve hamileler tarafından kullanılması şifaya vesile oluyor.

Giriş Tarihi: 1.9.2015 15:42
Hamile kadınların dostu aslanpençesi
Allcemillavulgaris adıyla da bilinen aslanpençesi, daha çok dağlık alanlarda, yükseklerde, nemli çayırlarda, orman kenarlarında doğal olarak yetişen bir bitki. Aslanpençesi güzel görünümü, 7-9 parmaklı olan yapraklarının kenarları dişli olur. Sarımsı yeşil renkte olan yaprakları Mayıs ayından Haziran ayına kadar görülebilir. Çiçekleri açtığında tamamı toplanır, diğer zamanlarda sadece yaprakları toplanarak, gölge bir yerde kurutulur.

Modern Tıpta Aslanpençesinin faydaları nelerdir?

*Bu bitki özellikle kadın hastalıkları, adet düzensizliklerinde, rahim akıntılarında, rahim sancılarında, menopoz dönemi etkilerinin azaltılmasında, ergenliğe geçme döneminde yaygın bir kullanımı mevcut.

*Kalbin güçlenmesinde kan ve kalp dokusunun yeterli kan ile beslenmesinde yardımcıdır.

*Kas yorgunluğunda, kas erimesinde, demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık durumunda, çok faydalı olur.

GEBELİKTE KULLANIMI

*Gebelikte düşük riski yüksek olan kadınlarda kullanılırsa, rahim kaslarını güçlendirir, kas yorgunluğunu giderir ve bununla düşük riskini azaltır. Aynı zamanda zor doğumları olanlarda, doğum yaralanmalarında etkili olur. Gebelikte bu riskleri olan kadınlar, ilk üç aydan sonra aslanpençesi çayı içebilirler. Lohusa olan kadınlara da 10 gün kadar bitkinin çayından önerilir.

*Rahim sarkması ve fıtıklar içinde kullanımı önerilir. Bu rahatsızlıklarda mümkün olduğu kadar taze toplanan bitkiyle hazırlanan çay içilmelidir.
Geleneksel Tıpta aslanpençesinin faydaları nelerdir?

*Kangren, kırık yaralarında, apseli yaralarda, çıbanların daha hızlı iyileşmesine yardım. Bu durumlarda çayı hazırlanabilir ya da ezilerek haricen bölgeye tatbik edilerek kullanılabilir.

*Kanamaları durdurmak için, geleneksel tıpta yaygın bir kullanım alanı var.

*Diş çekimi sonrasında ağızda gargara yapılarak ya da çayı içilerek kullanılırsa, diş apse ve yaralarının iyileşmesinde etkili olur.

*Sara hastalarının da kasları gelişmemiş olan çocuklarda, aslanpençesi çayı önerilir. Çocukların güçsüzlüğü varsa, banyo sularına aslanpençesi konulabilir. Her banyoda 200 gram bitki kullanılması yeterlidir.

Aslanpençesi kullanım biçimleri

Çay olarak: 1 litre kaynamış suyun içine 1 yemek kaşığı aslanpençesi koyularak, 15 dakika demlendikten gün içinde tüketilir.

Kompres yaparak: Taze toplanmış aslanpençesi yıkanarak, ezilir. Bu hasta olan bölgeye tatbik edilir.

Banyoda: Banyo için 200 gram kuru bitki ya da 5-6 avuç taze bitki akşamdan suyun içinde bekletilir. Daha sonra bu su ısıtılır, süzülerek banyo suyunda kullanılır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamile kadınların dostu aslanpençesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN