Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gözünüzü her kırptığınızda göz kapağınızda bir acı hissetmeye başladınız. Aynaya baktığınızda arpacık olduğu farkettiniz. Peki bunun çözümü nedir?

Giriş Tarihi: 6.10.2015 15:38
Gözde arpacık nasıl geçer?

Arpacık nedir?

Arpacık, kirpik köklerinin iltihaplanması sonucu, göz kapağında şişkinlik, kızarıklık, kaşıntı ve ağrı ile kendini gösteren bir enfeksiyon çeşididir. Sivilceye benzer bu şişlik, özünde irinle dolu bir apsedir. Gözkapağında doluluk hissi, ağrı ve kaşıntıyla belirti veren arpacık, sonrasında kirpik diplerinde kızarıklık, şişlik, acı, ağrı, batma, sulanma ve kaşıntı ile gelişen bir ağrılı süreçtir. Arpacık çoğunlukla dışarıdan bakıldığında belli olacak boyutta bir kızarıklık ve şişlikle gelişse de, bazen göz kapağının derinlerinde de oluşabilir.
Gözde arpacık neden çıkar?
Arpacık Mikrobik kökenli bir rahatsızlıktır. Bu enfeksiyon dışardan geleceği gibi vücut yorgunluğundan dolayı vücudumuz da bulunan bakterilerin bizi enfekte etmesinden de oluşabilir. Vücudumuzu ne kadar dezenfekte etsekte vücudumuzun üzerinde her zaman hücre sayımızın 10 ile 1000 katı kadar virüs ve bakterilerle beraber yaşamaktayız.Bu bakteri ve virüsler yıkanmayla yok edilemezler. Eğer direncimiz düşer ve bu vücudumuz da bulunan enfeksiyonlara karşı koyamadığımız da dışardan bir enfeksiyon almadan da arpacık çıkabilir. Örneğin yazın güneşte çok kaldığımız da veya gece uykusuz kalıp yordun düştüğümüz de ertesi gün gözümüz de bir arpacık ile uyanabiliriz.
Temiz olmayan ortamlarda arpacık oluşma ihtimali daha yüksektir.

Gözde arpacık nasıl geçer?

Arpacık tedavisi için ilk akla gelen çözüm hekime gitmek olmalıdır. Bir göz doktorunun uygulayacağı tedavi, vereceği ilaçlar, merhem, damla yahut antibiyotikler en güvenilir çözümdür. Arpacıkta evreler vardır. Eğer başlangıç evresi iyi yönetilir ve doğru tedavi edilirse, arpacığın tekrar etme riski ortadan kalkmış olur. Arpacıkta kişinin kendi kendine tedavi uygulaması önerilmez. Arpacıklı bölgeye sarımsak sürmek, çaylı pamukla kompres uygulamak ve buna benzer evsel yöntemler, asla bir uzman hekimin uygulayacağı tıbbi müdahalenin yerini tutmaz.
Arpacık sorunu yaşadığınızda, kendi kendine geçmesini beklemeyin. Geçmiş gibi görünen arpacık, göz kapağında yerleşip, yeniden nüksedeceği anı sinsice bekliyor olabilir. Bu sebeple kullanılacak ilaçlarla, göz kapağı kıkırdağındaki bezlerin enfeksiyon kapma riski azaltılır. Arpacık kendi haline bırakılırsa, sadece göze değil, vücuttaki diğer dokulara da zarar verebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözde arpacık nasıl geçer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN