Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Siyah nokta nasıl geçer?

Siyah noktalar pek çok nedenden oluşur. Peki sizde siyah noktalarınızdan rahatsız oluyor musunuz? Siyah noktalarınızdan kurtulmak mı istiyorsunuz?

Giriş Tarihi: 6.10.2015 10:25
Siyah nokta nasıl geçer?

Siyah nokta nedir?

Genel olarak "siyah nokta" adıyla bilinen komedon, fazla rastlanan bir cilt problemidir.
En önemli nedeni, yağ üretimi artışıdır. Ergenlik dönemindeki hormonal değişimler ve etkiler nedeniyle, yağ bezleri büyür ve yağ üretimi artar. Yağ bezlerinin salgıladığı yağ, cilt gözeneklerinden atılması beklenir ama fazla üretilen bu yağ, gözeneklere ulaşan kanalları yoğunlaşmış yağ kütlesi nedeniyle tıkar. Tıkanmanın tam olduğu durumlarda komedona (sivilcenin ilk bulgusuna) rastlanır. Yani siyah nokta aslında sivilcenin bir başlangıç dönemidir. Her siyah nokta sivilceye dönüşmez ama her sivilce siyah noktanın oluşum evresinden geçer.
Derialtında ve içindeki sebum nedeni ile beyaz renkte olduğunda buna "kapalı komedon" denilir.
Tıkanma tam olmazsa, ucunda doğal bir boya nedeni ile siyah renkte bir tıkaç oluşur. İşte bu da "açık komedon" dur.
Deride bulunan floro bakterileri, yağdan tıkalı olan bu kanal içinde enfeksiyona yol açabilirler. Böylelikle, kırmızı, iri, iltihaplı sivilceler oluşur. Böyle sivilceler iz bırakabilir, iyileştirilmeleri daha zordur. Ağızdan antibiyotik ve başka sivilce ilaçları gerekebilir. Siyah noktaların sivilceye dönüşmeden uygun şekilde tedavisi yapılması gerekir.

Siyah noktalar daha çok ne zaman oluşur?

Bazı kozmetik ürünler, adet kanamalarından 2 gün bir hafta öncesi, terleme, ayrıca bazı kişilerde güneş ışığına sık maruz kalma siyah noktaları çok fazla artırır.

Siyah noktalar nasıl geçer?

Siyah nokta tedavisi aslında basit uygulamalar ile çözüme ulaşabilir. Amaç, tıkanmış olan yağ kanallarını temizleyip açmaktan ibarettir.
* Siyah noktaların kesinlikle tırnakla sıkılmaması gerekir.
* Siyah noktalar, buhar banyosu ile çok kolaylıkla tedavi edilebilir.
Bunun için, bir kaba biraz su koyup kaynatın. Kaynamış olan bu suyun üzerine, başınızı bir bir havlu ile kapatıp, yüzünüzü su buğusuna tutmanız bile yeterli olacaktır.
Buhar cildinizin gözeneklerini genişletecek, temizlik için uygun ortam yaratacaktır.
Buhar banyonun ardından, siyah noktalar, el değmeden kulak temizleyicisi ile temizlenir.
Ayrıca, buhar banyosu yapıldıktan sonra, eczanelerden temin edeceğiniz daha önce hiç kullanılmamış enjektörün iğnesini çıkarın. İğnesiz enjektörü siyah noktaları tam ortalayacak şekilde, cildinize hafif baskılar yapın. Bu aşamada, siyah noktaların, kolayca enjektör içine çıktığını göreceksiniz. Sonra bol su ile yüzünüzü yıkayın ve uygun kremleriniz varsa kullanın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siyah nokta nasıl geçer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN