Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çoğu insan çillerinden dolayı rahatsızdır ve kurtulmanın yollarını arar. Çillerden kurtulmanın yolları nelerdir?

Giriş Tarihi: 6.10.2015 11:31
Yüzdeki çiller nasıl geçer?

Çiller Nasıl Olur ve Neden Çoğalır?

Güneş ışınlarının daha dik açıyla ve daha etkili gelmesiyle birlikte, cildin güneş ışını alan bölgelerinde melanin pigmenti, ultraviyole ışınları soğurmakta yetersiz kalır ve bunun sonucunda melanosit hücreleri daha fazla melanin üretmeye başlarlar. Gruplaşmış olan
melanosit hücrelerinin etrafında biriken melanin pigmenti ise cildin
dışından minik lekeler şeklinde görülür ve bu lekelere çil adı verilir. Ancak çiller her bünyede oluşmaz. Çillerin oluşması daha çok genetik faktörlere bağlı olup, MC1R olarak adlandırılan bir genden kaynaklanmaktadır. Bu gen daha çok açık ten rengine sahip,
kızıl saçlı ve renkli gözlü kişilerde bulunmakta olup, kişide çillerin hangi yoğunlukta olacağını belirlemektedir. Çiller belirginleşmeye başladıktan sonra, güneş ışığının alınmaya devam etmesiyle birlikte,
vücudun savunma sistemi olarak melanin üretimi arttığı için çillerin sayıları da gitgide çoğalır ve daha önceden belirginleşmiş çillerin de rengi daha da koyulaşır.Çillerin çoğalmasının engellenmesi için öncelikle güneş ışığından kaçınılmalıdır.
Ancak bunun çok mümkün olmadığı durumlarda, güneşe çıkarken mutlaka yüksek koruma
faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır. Bu şekilde zararlı güneş ışınları cilt tarafından daha az alınacağı için çillerin çoğalması da mümkün olduğunca engellenmiş olur.

Çil kimlerde görülür?

Daha çok sarışın, kızıl ve açık tenli kişilerde, güneşle temas eden cilt bölgelerinde görülmektedir. Buğday ve esmer tenli kişilerde de çil oluşabilir. Erken çocukluk
döneminden itibaren ortaya çıkarlar. Yaşla birlikte azalabilirler. Küçük yaşlarda yüz bölgesi aşırı güneşte kalanlarda çillenme çok olur.

Yüzdeki çiller nasıl geçer?

Çillerden kurtulmak için maydanoz köklerinin kaynatarak limon suyu ile karıştırın. Bu karışımla yüzünüzü sabah akşam silin.
2 yemek kaşığı havuç suyuna 20 damla limon suyu eklenir. Bu karışım çillere karşı yüze günde 2–3 kere uygulanır. Karışım yüzde 20 dakika bekletilerek çıkarılır.
Çillerden kurtulmanın bir diğer yolu da domatestir. Cilt temizlenerek az miktarda besleyici krem sürülür. Ardından domates dilimleri yüze yerleştirilir. 30 dakika bekletilir ve maske soğuk sütte ıslatılmış pamukla çıkarılır.
1 kaşık maydanoz ve bir kaşık balı karıştırılarak cilde uygulanır. 45 dakika bekletilir. Ardından cilt temizlenir.
Çillerden kurtulmanın doğal yolları arasında maydanoz suyunun etkili olduğunu söylemek mümkündür. Maydanoz suyu sütle karıştırılır ve cilde maske olarak uygulanır. Ciltte 15 dakika bekletilir ve yıkanır. Maydanoz suyu yoğurtla da karıştırılabilir.
1 limon suyu, 1 yumurta sarısı, 10 gram toz şeker ve 100 ml su iyice karıştırılır. Yüze uygulanır ve 20 dakika bekletilir. Bir gün sonra tekrarlayın.
25 gram maya ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırın. Üzerine 1 yemek kaşığı süt ekleyin. İyice karıştırın. Maske olarak uygulayın, 20 dakika tutup yıkayın.
Çillerden kurtulmak için soğan suyu da bir alternatif. Yüzünüzü günde 2 kere soğan suyuyla ıslatılmış pamukla silin.
Su ile karaturp suyunu karıştırın. Yüzünüzü günde 2 kere bu karışımla silin.
Taze patatesi rendeleyin, birkaç damla bitkisel yağ, 1 yemek kaşığı taze süt ve badem parçacıkları ekleyin. İyice karıştırıp maske hazırlayın. Yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekletin ve yıkayın. Cilt tipinize uygun krem uygulayın.
Taze ayvayı rendeleyin, suyunu sıkın. Suyunu pamukla yüzünüze uygulayıp, yüzünüzü silin.
2 avuç kabukları ayıklanmış badem dövülerek un haline getirilir. Badem ununa bir çorba kaşığı bal ve bir yumurtanın akı ilave edilir. Krem haline gelene kadar gül suyu eklenir. Maske olarak uygulanır, 20 dakika bekletilerek temizlenir.
Çillerden kurtulmak için karpuz maskenin de deneyebilirsiniz. Karpuzu rendeleyin, maske hazırlayıp yüzünüze uygulayın. 10–15 dakika yüzünüzde tutun.
Yüzünüzü her gün limon suyuyla silerek çillerin oluşmasını önleyebilirsiniz. Fakat cildiniz kuru ise limon suyunu yarı yarıya sulandırmanız gerekir.
Çillerin oluşmasını engellemek için her gün yüzünüzü ekşi süt ile yıkayabilirsiniz. Ardından yüzünüze nemlendirici ya da besleyici kremler uygulamalısınız.
Ayva çekirdekleri 1 bardak suyun içinde bekletilir, 1 hafta sonra jele dönüşen su geceleri tonik olarak kullanılır.
Çillerden kurtulmak istiyorsanız C vitamini içeren besinleri almaya özen gösterin. Böylece cildiniz güneşe karşı güçlenmiş olur
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzdeki çiller nasıl geçer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN