Ergenlik döneminin kaçınılmaz belirtisi olan bu sivilceler bazen yüzde deliklerin oluşması gibi bir hasara sebep olabiliyor. Yüzdeki deliklere nasıl çözüm bulabiliriz?

Giriş Tarihi: 6.10.2015 15:22
Yüzdeki delikler nasıl geçer?

Yüzdeki delikler nasıl geçer?

Yüzdeki gözeneklerin çok genişlemesi sadece görünüm açısından değil bakterilerin cilde girmesi, kirin ve yağın gözenekleri tıkaması ve bunun sonucunda aknelerin oluşmasına ortam hazırlaması açısından da sakıncalı. Yüzdeki gözenekleri kapatmak için önce zeytinyağı ile temizleyebilir, C vitamini takviyesi ile yeni hücre oluşumunu teşvik edebilirsiniz.

Gözenekleriniz tıkanmadan kendinize bir temizleme ve bakım rutini edinmeniz akne oluşumunu engellemek, cildin aşırı yağlanmasını önlemek ve cilt hücrelerinin yenilenerek daha pürüzsüz bir cilde kavuşmanız açısından önemli. Düzenli olarak yapacağınız bakım ile yüzdeki gözenekleri kapatmak mümkün.
Zeytinyağıyla Gözenekleri Temizleyin: Tıkanmış gözenekleri açmak ve temizlemek için cilt üzerinde tabaka oluşturmayan zeytinyağından faydalanabilirsiniz. Zeytinyağı gözeneklerde biriken yağı, kiri temizlemenize yardımcı olur. Bir çorba kaşığı zeytinyağını masaj yaparak tüm yüzünüze uygulayın. Bir tencere içinde kaynattığınız suyun buharına yüzünüzü 20-30 cm kadar mesafeden 5 dakika kadar tuttuktan sonra nemli bir bezle zeytinyağını temizleyin. Bunu günde 2 kere yapabilirsiniz. Burada kullanacağınız buhar kirin ve yağın açılan gözeneklerden daha çabuk temizlenmesini sağlayacaktır.
Ölü Deri Hücrelerini Temizleyin: Ölü cilt hücrelerini temizlemek için karbonat kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı karbonatı 1-2 yemek kaşığı iyi suyla karıştırın ve yüzünüze uygulayın. Parmaklarınızla 3-5 dakika masaj yaptıktan sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz.
Cilt Hücrelerini Yenileyin: Yeni cilt hücrelerinin oluşumunu hızlandırmak için C vitamini kullanabilirsiniz. C vitamini kompresi ölü deri hücrelerinin daha çabuk atılmasını sağlarken yerine yenilerinin gelmesini çabuklaştırır. 3-5 tane pamuk parçasını limon suyuna batırarak yüzünüze yerleştirin ve 10 dakika kadar bekletin. Daha sonra pamukları alın ve limon suyu kuruyuncaya kadar bekleyin. İyi bir C vitamini kaynağı olan limon yüzdeki gözenekleri kapatmak için etkili bir doğal çözümdür.
1-) Killi Un Maskesi
Bir çay kaşığı kil ile bir tatlı kaşığı mısır ununu bir kase içinde suyla beraber merhem kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Ardından gözeneklerin bulunduğu bölgelere bu karışımı sürüp kuruyana kadar bekliyoruz. Kuruduktan sonra ise su yardımıyla suratımızı temizliyoruz. Bu işlem doğal bir şekilde peeling etkisi göstererek gözeneklerin küçülmesini ve kapanmasını sağlayacaktır.
2-) Yüzdeki Delikleri Geçirme Maskesi
Bu maskeyi hazırlamak için 4 farklı maddeye ihtiyacımız olacak. İlk olarak bir adet yumurta akı, yarım tatlı kaşığı miktarında limon suyu, iki tatlı kaşığı kadar yaş maya ve yarım tatlı kaşığı bal. Yapmanız gereken bu malzemeri bik kapta karıştırdıktan sonra yüzünüzde deliklerin bulunduğu bölgelere sürmek olacaktır. Ardından 20 dakika geçinci yüzünüzü yıkayıp temizleyebilirsiniz. Bu sayede artık yüzdeki delikler nasıl geçer diye düşünmek zorunda kalmayacaksınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzdeki delikler nasıl geçer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN