Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dudak çatlaması nasıl geçer ?

Dudak çatlaması herkesin ortak sorunudur.

Giriş Tarihi: 12.10.2015 17:33
Dudak çatlaması nasıl geçer ?

Dudak çatlaması nasıl geçer?

2 çay bardağı ceviz yağına 2 çorba kaşığı eritilmiş balmumu konur. Karıştırılarak soğuması beklenir. Sabahları dudaklara sürülür.
Dudaklarınızın çatlamaması ve güzel görünmesi için gerekli malzemeler; 1/2 salatalık, 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı yoğurttur. İlk olarak salatalık soyulduktan sonra blenderden geçirilir. Daha sonra bal ve yoğurt eklenerek iyice karıştırılır. Hazırlanan maske dudağa sürülerek 15 dakika bekletilir.
Çatlayan dudaklar için 1 çay kaşığı badem yağı, 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı vanilya gereklidir. Bal ve badem hafif ateşte ısıtılır, içine eritilmiş vanilya eklenir. Ardından hepsi iyice karıştırılarak bir kaba alınır. Hazırlanan karışım dudaklara uygulanır.
Dışarıya çıkmadan önce nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Eğer dudak çatlamaları geçmez ise bir uzmanla görüşmekte fayda vardır. Çünkü dudak çatlamaları bir hastalığın habercisi olabilir.
Dudaklarınızı sık sık yalama alışkanlığınız varsa bırakmaya çalışın.
Bol bol su içmeye çalışın.
Dudaklarınız çatlak haldeyken tuzlu, acı ve baharatlı yiyeceklerden kaçının.

Dudak çatlaması nasıl olur?

Dudak çatlaması genelde kuru hava ve rüzgara uzun süre maruz kalanlarda görülür. Dudaklar cilt gibi yağ bezleri içermediğinden kolayca kuruyup, çatlayabilirler.Dudak çatlaması genelde kuru hava ve rüzgara uzun süre maruz kalanlarda görülür. Dudaklar cilt gibi yağ bezleri içermediğinden kolayca kuruyup, çatlayabilirler.
Alerjiler
Metal nesnelere karşı alerjiniz varsa, örneğin nikel takılar cildinizi tahriş ediyorsa bu durum dudaklarınızı da etkiliyor olabilir. Teneke kutu içecekler, konserve kutuda yiyecekler ya da metal kırtasiye eşyalarını ağza götürmek dudakların tahriş olmasına veya çatlamasına neden olabilir.
Asitli meyvelerin suyu tıpkı güneşe karşı hassas ciltlerde görüldüğü şekilde dudakların çatlamasına neden olabilir.
İncir yemek hafif de olsa alerjiye ve dudak çatlamasına neden olabilir.
B12 vitamin desteği alanlar kobalta karşı alerji geliştirmiş olabilir. Rüzgar ve güneşte şiddetlenen, açıklanamayan dudak çatlamaları bu sebeple meydana gelebilir.
Sinüslerin alerjiler nedeniyle tıkanması burundan nefes almayı zorlaştırır. Ağızdan nefes almaya başlamanız dudakları kurutur ve çatlatır.
Çeşitli Rahatsızlıklar
Horlama sorunu olan kişilerde büyümüş bademcikler, geniz eti veya uyku apnesi dudak çatlamasının ana nedeni olabilir. Gece boyunca ağızdan nefes alıp verilmesi sonucu dudaklar kurur ve nemsiz kalarak çatlar.
Dudak çatlaması diş eti veya diş apsesi ile ilgili sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Bazı durumlarda belki anestezi de gerektirecek şekilde bir dişçi tarafından yapılacak ağız temizliği soruna çare olabilir.
Sedef ya da liken planus rahatsızlıkları ender de olsa dudakları da etkileyebilen cilt hastalıklarıdır. Eğer çatlama ciddi boyutlara varmış ve göze çarpacak derecede kalın kabuklanmalar olmuşsa, bu cilt hastalıklarından şüphelenilebilir.
Lupus ya da diğer bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı geçmişi olan kişilerde güneşe karşı artan hassasiyet nedeniyle dudaklar daha kolay çatlayabilir.
Hem gözlerinizde hem de dudaklarınızda aynı anda kuruluk şikayeti varsa bu durum Sjögren Sendromu denilen bir bağışıklık sistemi rahatsızlığının ana belirtileri olabilir.
Tiroid sorunları vücutta pek çok soruna yol açtığı gibi, dudakları da etkileyebilir. Hipotiroidi, tiroid bezinin az çalışması sonucu oluşan tiroid yetmezliğidir ve pek çok belirtisinden biri de dudak çatlamasıdır.
Diğer Nedenler
Vücudun susuz kalması dudak kuruluğu şeklinde size yansıyabilir. Gün boyu yeterince su içtiğinize emin olun.
Dudak kuruluğu nedeniyle sık sık dudak yalamak bir kısır döngüye dönüşebilir. Stres yüzünden sık sık dudaklarını yalayanlar veya dudak çiğneme alışkanlıkları olanlarda hem fazla tükürük dudakları kuruttuğu için hem de tükürükteki sindirim enzimleri tahriş ettiği için dudak çatlaması görülebilir.
Çok fazla A vitamini desteği alıyorsanız, beslenmenizde A vitaminine aşırı derecede yer veriyorsanız ya da kullandığınız ilaçlar nedeniyle A vitaminini fazlaca alıyorsanız dudaklarınız soyulup çatlayabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dudak çatlaması nasıl geçer ?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN