Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hastalığı nedir?

Hastalık ilk olarak 1743 yılında Fransız doktor tarafından tanımlanmış ve onun ismiyle anılmaya başlanmıştır.

Giriş Tarihi: 12.10.2015 14:06
Peyronie hastalığı nedir?
Penisin üzerinde sert plakların oluşması ile peniste şekil bozukluğu oluşturan bir hastalıktır.

hastalığı, penis tüplerini(korpus kavernosum) saran tunika albuginea denilen kılıfın yapısındaki değişiklik oluşması ve bu değişikliğe bağlı olarak peniste şekil bozukluğu yapan sert plaklar oluşması durumudur. Penisteki lezyonlar genelde penisin üst tarafında ortaya çıkmaktadır. Hastalık en sık 40-60 yaşlar arasında gözlenir.

Penis ereksiyonda iken penisteki zorlanmalar(eğilme , bükülme gibi) kılıfta mikrotravmalara yol açmaktadır, bu mikrotravmalara bağlı oluşan hasarın iyileşme döneminde vücuttan salgılanan maddeler sebebiyle plak (peyronie plağı) gelişmektedir. Plak sert kireçlenmiş bir doku özelliği göstermektedir. Plak büyüklüğüne ve yerine bağlı olarak peniste belirli bir yöne doğru eğilme ve penis çevresinde daralma gelişebilmektedir.


Penis zorlanmasının çok olabileceği kadının üstte olduğu pozisyonda çok ilişkiye girenlerde peyronie hastalığının daha sık görüldüğü belirtilmiştir. Peniste doğuştan itibaren eğrilik olanlarda da ilişki sırasında peniste kıvrılma, zorlanma ihtimali daha yüksektir. Penis eğriliği olan hastalarda da peyronie hastalığı gelişme ihtimali daha yüksektir.

Peyronie hastalığı şeker hastalarında, sigara, alkol kullananlarda, hipertansiyonu olanlarda daha yüksek oranda görülmektedir.

Peyronie hastalığında % 3-13 oranında kendiliğinde düzelme bildirilmiştir. Hastalığın ilk 6 ay – 1 yıl içerisinde medikal tedavi verilir, düzelme olmayan hastalarda diğer tedaviler uygulanır.

Peyronie hastalarında , peniste eğrilik, ağrı, sertleşme sorununun ilerlemesi, penis boyunun kısalması gibi bulgular görülür.

Hastaların bazıları peyronie plağının olduğu bölgeye kadar penis sertliğini iyi olduğunu belirtirken, plaktan penis ucuna kadar olan bölgede penis sertliğinin daha az olduğundan şikayet etmektedirler.

Peyronie hastalığının tedavisi

Peyronie hastalığı cerrahi ve cerrahi dışı olarak iki farklı tedavi uygulanmaktadır.

1.İlaç Tedavisi

-Ağızdan alınan ilaç uygulamaları(E vitamini, kolşisin, tamoksifen vb)

-Plak üzerine ilaç enjeksiyonu uygulaması(steroid, verapamil, interferon, kollajenaz)

-Topikal tedavi(İontoforez, vakum,traksiyon, ESWL-şok tedavisi) gibi tedaviler bulunmaktadır.

2.Cerrahi Tedavi : Cerrahi tedavide eğriliği düzeltmek için

-Plikasyon ameliyatı

-Yama (greft) yerleştirme

-Penis protezi ile hem sertliği hemde eğriliği düzeltmek şeklinde uygulanmaktadır.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Peyronie hastalığı nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN