Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstemsiz, belirli bir tarzda,hızlı ve tekrarlayıcı hareket ya da ses çıkma olayına tik denir. Sizde bu rahatsız edici olayı yaşıyor musunuz? Peki tik nasıl geçer ?

Giriş Tarihi: 12.10.2015 17:18
Tik nasıl geçer?

Tik nedir?

Tikler, aniden ortaya çıkan tekrarlanan, istem dışı yapılan hal ve hareketlerdir. Tiklerin hareketler, kişiden kişiye göre değişir. İstem dışı olarak yapılan bu tiklerin sıklığı ve şiddeti değişkenlik gösterir. iklerin ortaya çıkışı organik veya psikolojik nedenlerle olabilir. Organik nedenlerle ortaya çıkan tikler genelde kalıcıdır ve zaman içinde Tourette bozukluğu gelişebilir.

Yoğun stres durumları, kaygı düzeyinin arttığı haller, bitkin düşmek, can sıkıntısı hissetmek, kişi için önemli bir olaya katılmak, başkaları önünde aktif bir eylemde bulunmak durumlarında artış gösterebilmektedir. Alkol alımı, kişiyi keyifle oyalayabilen bir aktivite dinlenme esnasında azalabilmektedir.
Genellikle biz tikleri aşağıdaki yerlerde görürüz:
Yüz adalelerinin devamlı hareketi, alt göz kapağının aşağıya doğru sık sık hareketi,
Göz kapaklarının fazla açılıp kapanması şeklinde,
Göz kırpmalar, yanak adalelerinde oluşan tikler,
Boyun adalelerinde oluşan tikler,
Sinirsel kökten gelen öksürmeler şeklinde oluşan tikler,
Gerekmediği halde sık sık burun çekme ve üst dudakla yapılan tikler,
Yutkunma ve yutar gibi hareket etme,
Boğaz temizler gibi hıçkırmak, boğaz temizlemeye zorlama tikleri,
Omuz silkmek,
Parmak çatlatmak,
Dizini ve ayaklarını sallamak,
Sık sık gözlerini alışılmamış şekilde ayırmak,
Kollarını ve ayaklarını sallamak,
Kulakları oynatmak, kaşları sık sık kaldırıp indirme.
Tik bozukluklarının tedavisinde, süreklilik tedavinin başarısı açısından birinci derecede önemlidir. Eğitim, destekleyici psikoterapiler ve ilaç tedavileri tik bozuklukları tedavisinde olguya göre uygulanır. Kronik motor tiklerde ilaç tedavisi gerekmez. Tedavide çocuğun öğretmenlerinin bilgilendirilmesi ve çocuğun okulda desteklenmesi önemli bir noktadır. Tik bozukluğuna eşlik eden DEHB, OKB, depresyon ya da bipolar bozukluk varlığında bu hastalıkların tedavi edilmesi, tikler üzerinde doğrudan olumlu bir etki yaratabilir. Haloperidol, pimozid, flufenazin, tiaprid, risperidon, ziprasidon, olanzapin, klonidin gibi ilaçlar tik tedavisinde kullanılmaktadır. İlaç tedavileri mutlaka psikiyatrist takibinde olmalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tik nasıl geçer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN