Ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu kahverengi görünüme sahip oluşumlardır. Sizde de bu sağlık sorunu var mı? Siğil nasıl geçer?

Giriş Tarihi: 14.10.2015 17:15
Ayaktaki siğiller nasıl geçer?

Ayaktaki siğiller nasıl geçer?

Siğillerin hepsinin oluşma nedeni insan papilloma virüsüdür.Derinizde ufak bir çizik, çatlak veya yara varsa, siğilin deri içine geçmesi muhtemeldir.Siğiller genellikle insanların çok olduğu yerlerde bulaşır.Havuz, soyunma odaları veya kalabalık bir insan topluluğundan da bulaşabilir. Siğillerin sebebi HPV virüsü olduğundan, vücuda girmesinden sonra hızla yayılım gösterir. Siğilin ilk ortaya çıkışı uzun bir zaman alabilir. Bu süre aylarca devam edebilir. Gelişimi çok farklı olabileceğinden, rahatsızlığın gidişatı tam olarak belirlenemez. Yıllarca hiç değişmeden ayak tabanında kalabilirler. Bu oluşumlar çoğunlukla nasırlarla karıştırılabilir. Ancak nasır sert ve ağrılı bir oluşumdur. Ayak altında siğilleri bulunan kişilerin, bu siğillerle temastan sonra vücudunun diğer bölgeleriyle temas etmemesi gerekir. Çünkü bu temas, diğer bölgelerde de siğil oluşumlarına sebep olabilir.

Elma Sirkesi
Elma sirkesi kolayca temin edilebilir ve ayak tabanı siğillerinin tedavisinde kullanılabilir. Tedavi için elma sirkesi, vazelin, tıbbi yapıştırıcı bant ve bir parça pamuk gereklidir. Vazelin siğile ve etrafındaki etkilenmemiş bölgeye uygulanmalıdır. Elma sirkesi pamuğa dökülür ve siğile uygulanır. -Elma sirkesi uygulaması başlangıçta epey ağrı verici olabilir.- Pamuk siğile bastırılır ve tıbbi yapıştırıcı bant kullanılarak siğilin etrafı sarılır. Bir gece bekletilir. Etkileri hemen görülmez, birkaç gün ve hatta hafta alabilir.
Hint yağı
Hint yağı lapa oluşturmak için karbonat ile karıştırılmalıdır. Karışımı siğile uygulamalı ve tıbbi yapıştırıcı ile kapatılarak bir gece bekletilmelidir. Siğil yumuşadığında ve ağrı azaldığında fırçalanarak temizlenmelidir.
Salisilik asit tedavisi
Lokal cilt tedavilerinde kullanılan salisilik asit bitkilerde bulunmaktadır. Ayrıca yakı olarak, krem ve asit boya olarak satılmaktadır. Uygulamaya başlamadan önce ayaklar ılık suyla yıkanmalıdır. Bu cildin yumuşamasını ve ilacı emmesini sağlar. Salisilik asit ayakta siğilden etkilenmeyen bölgelere sürülmemelidir. Gece boyuna uygulanacak salisilik asit sayesinde, siğil fırçalanma ile ciltten uzaklaştırılabilir. Bunu ayak törpüsü ve pomza kullanarak yapabilirsiniz. Siğiller giderildikten sonra fırçalamada kullanılan eşyalar atılmalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayaktaki siğiller nasıl geçer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN