Giriş Tarihi: 21.10.2015 11:29
Akıntı nasıl geçer?

Kadınlarda sıkıntı oluşturan özellikle çalışan bayanlarda sosyal aktivitesini düşüren, fizyolojik

Akıntı nasıl geçer?

Vajina duvarında ve rahim ağzında bulunan yapılardan sıvı salgılanır. Bu sıvılar vajinanın nemli kalmasını sağlar. Normalde vajinanın nemli olmasının sebebi budur. Vajinanın bu şekilde olması sağlıklıdır. Hasta olmayan kadınlarda devamlıdır ve ıslaklık meydana getirir. Fakat bu akıntının normal mi yoksa hastalık kaynaklı mı olduğunun ayırt edilmesi gerekir. Bunu ayırt etmek için akıntının sağlıklı bireylerde nasıl olduğunu bilmek şart. Bu kişilerde akıntı, pişmemiş yumurta akı şeklindedir ve bulanık değildir. Herhangi bir kokuya neden olmaz. Fakat adet dönemlerinde bazı kadınlarda koku olması normaldir. Ayrıca adet döneminin 2. haftasının sonunda döllenmeyi kolay hale getirmek için bu akıntı biraz daha sıvı bir hale gelir ve koyulaşır. Bu durum tamamen fizyolojiktir ve normal bir durum olarak kabul edilir

iki avuç ince kıyılmış olan meşe kabuklarını 3 litre suyun içerisine katın ve kattıktan sonra üzerini kapatıp, 3 saat bekletiniz. Bu işlemden sonra suyu ısıtınız ve banyo suyuna süzerek ilave ediniz. Bu su ile her gün 15-20 dakika banyo ediniz. Yada küvetinizin içine normal su ile karıştırın, meşe banyosu yapın.
Bakteriyel vajinit antibiyotikle tedavi edilir. Cinsel yolla geçmişse eşin de tedavisi gerekir. Sıkı ve nem tutan iç çamaşırlardan kaçınılmak gerekir.
Mantar enfeksiyonu antimantar ilaç kullanımı ile tedavi edilir. Bu ilaçlar genelde reçetesiz satılır. Ancak belirtilerin nedeni mantar değilse bu ilaçların kullanımı asıl tedaviyi geciktirmek ve komplikasyon riskini artırmaktan başka bir işe yaramaz. Tedavi sırasında cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.
Sürekli tekrar eden vajinal enfeksiyonlarda, proflaksi ( koruyucu) tedavi önerilir, süresi 3-6 ay arasında değişir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıntı nasıl geçer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN