Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Polen mevsiminde bazı alerjik reaksiyonlar başlayabilir. Bu alerjik reaksiyonlar genellikle hapşırma, burun akıntısı, burun kaşıntısı, göz kaşıntısı, göz batması, gibi rahatsızlıkları beraberinde getirir. Peki saman nezlesi için nasıl önlemler almalıyız?

Giriş Tarihi: 21.10.2015 15:37
Saman nezlesi nasıl geçer?

Saman nezlesi nedir?

Rinit kelimesi burun iltihabı anlamına gelmektedir. Alerjik rinit ise alerji kaynaklı burun iltihabı demektir. Alerjenlerin burunda bulunan hava yolu mukozasına yapışarak iltihabi reaksiyonları başlatması ile oluşur. Belirli mevsimlerde (polenlerin uçuştuğu bahar aylarında) meydana gelen türüne mevsimsel rinit denir. Mevsimsel alerjik rinit saman nezlesi olarak ta bilinir. Alerjik rinitin birde tüm yıl boyunca süren tipi vardır ve perenial rinit olarak isimlendirilir. Perenial rinittin nedeni, genellikle yıl boyunca ortamda bulunan hayvan tüyü, çeşitli kimyasallar veya ev tozu gibi alerjen faktörlerdir. Eğer gerekli tedbirler alınır ve uygun tedavi verilirse bu hastalığın atak sayısını oldukça azaltmak mümkündür.

Saman nezlesinin yol açtığı etkenler:
Burun akıntısı ve burun tıkanması
Gözlerde sulanma ve kaşıntı
Aksırma, öksürme ve boğaz ağrısı
Boğazda, burunda veya üst damakta kaşıntı
Sinüslerde baskı ve yüzde ağrı
Gözaltlarının şişmesi ve mavimsi bir renk alması
Koku ve tat duyularında azalma
Çocuk hastalarda sık sık ellerini buruna sürtme ve kaşıma hareketi
Yorgunluk, algılama güçlüğü, uyku bozukluğu
Bazen bu belirtilere hırıltılı solunum eşlik edebilir veya öksürük ve başağrısı da görülebilir

Saman nezlesi nasıl geçer?

Tere otu kürü: Bu bitkisel kür saman nezlesinin neden olduğu hapşırık, gözde batma, burun akıntısı, burun kaşıntısı gibi etkilerin giderilmesini sağlar. Oldukça kolay bir şekilde uygulayacağınız bu kürde, yapmanız gereken sadece 1-2 dal tere otu tüketmektir. Bu sayede saman nezlesinin etkileri yok olacaktır.
Üzerlik tohumu: Bu bitkiden 2-3 yemek kaşığı kadar suyun içinde kaynatın. Yalnız bu hazırladığınızı asla içmiyorsunuz. Sadece kaynayan suya burnunuzu tutarak, buharıyla buğu yapıyorsunuz.
Okaliptüs ve nane esansı kürü: Yaklaşık 300 ml kaynamış sıcak suyun içine birkaç damla okaliptüs ile nane esansı damlatıyorsunuz. Bunun yine buharına burnunuzu tutuyorsunuz. Bu kür akıntı ve tıkanıklık nedeniyle ağrı yapan sinüsler için çok faydalı olacaktır.
Lavanta yağı ve badem yağı kürü: Sinüslerde oluşan ağrılar için yine badem yağı ile lavanta yağını bir kasede karıştırın. Bununla elmacık kemiklerinin altından başlayarak, burun ve çevresine masaj yapılabilir.
Mürver çiçeği, ısırgan otu, hindiba, ıhlamur kürü: 2 ölçü mürver çiçeği, 2 ölçü ısırgan otu, 1 ölçü ıhlamur ve 1 ölçü hindiba otu ince bir şekilde kıyılır. Bundan 1 tatlı kaşığı karışık bitki, 1 su bardağı sıcak suyun içinde demlenir. Bu çaydan her gün 2-3 bardak şekersiz olarak içmek saman nezlesinin etkilerini azaltır. Bu çayı öğün aralarında içebileceğiniz gibi, aç karnına da içebilirsiniz.
Papatya çayı: Bu çayı hazırlayarak, her gün burun bununla temizlenebilir.
Atkuyruğu çayı: Yine papatya çayı gibi burun temizliği için kullanılabilir. Akıntı ve tıkanıklık nedeniyle burnun tahrişini azaltır.
Limonlu su: Burun temizliğinde kullanılabilecek kolay bir yöntemdir. Saman nezlesinin etkilerini azaltabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saman nezlesi nasıl geçer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN