Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çoğunlukla yüzümüzde çıkan sivilceler kimilerinin sırtında çıkıyor. Bunun sebebi aşırı terlemek ve genelde havasız oluşudur.

Giriş Tarihi: 21.10.2015 15:10
Sırt sivilceleri nasıl geçer?

Sırt sivilceleri nasıl geçer?

Sırtımızda yağ bezlerinin çok yoğun olması aynı zamanda sırtımızda çok sivilce çıkmasına neden olur. Yani normalde de yağlı bir cilde sahip olan kişilerin sırtlarında sivilce çıkması kaçınılmazdır. Sırtımızda sivilce çıkmasının en kötü yanı ise bu bölgede çıkan sivilcelerin daha ağrılı olması, aynı zamanda da daha geç iyileşmesidir. Yine özellikle de yazın daha fazla terlememiz nedeni ile sık duş almazsak sırtımızdaki gözenekler tıkanacağı için yağ bezleri sivilce çıkma oranını büyük bir hızla yükseltir. Yine bazı hormon bozuklukları, sağlıksız beslenmek, yoğun strese maruz kalmak ve bazı hastalıklar da sırtımızda sivilce çıkmasına neden olur.

Bir adet portakalın kabukları rendelenir ve temiz bir kaba aktarıldıktan sonra üzerine bir paket kabartma tozu dökülür. (kurutmayı hızlandırmak için) Daha sonra bu karışıma bir kaç damla portakal suyu eklenir. Pamuk veya yumuşak bir bez yardımıyla lekelerin üzerine sürülür.
Bir diğer C vitamini deposu ise brokolidir. Brokoli püre haline getirildikten sonra lekelerin üzerine sürülür.
Eğer iyi olgunlaşmış bir salatalık elde edilebilirse çekirdekleri rendelenerek sırta uygulanabilir.
Bu karışımlar uygulandıktan 15-20 dk sonra sırt bölgesi ılık su ile masaj yaparak temizlenebilir, ve yaklaşık 4 gün boyunca uygulanmalıdır.
Sivilce lekelerinin kalıcı olarak kaybolması için bilinen bir diğer doğal ürün ise kayısı yağıdır. Yine aynı şekilde sırt bölgesine sürülerek uygulanır.
Bu problemin çözümü için en doğal yöntem ise cildi bol bol güneş ve deniz suyuna maruz bırakmaktır. Bu iki doğal etken hem sırt lekelerini yok eder hem de yaralarınızı iyileştirir.
Sırtınızda leke bırakan sivilceleri önceden engellemek isterseniz terlemeyi azaltabilirsiniz. Bunun için pamuklu ürünler, fiber yorganlar tercih edilmeli; geceleri uyumadan önce sırt bölgesi bebek pudrası ile pudralanmalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sırt sivilceleri nasıl geçer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN