Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkaları tarafından yargılanabileceği kaygısını taşıdığı toplumsal ortamlarda mahcup ya da rezil olacağı düşüncesi fobi haline gelmektedir.

Giriş Tarihi: 21.10.2015 12:35
Sosyal fobi nasıl geçer?

Sosyal fobi nedir?

Pek çok kişi yeni biriyle tanışırken ya da topluluk önünde konuşma yapmak zorunda kaldığında heyecanlanabilir veya çekingen davranabilir. Ancak sosyal fobi ya da diğer adıyla sosyal anksiyete bozukluğu, utangaçlıktan ya da bazı durumlarda heyecanlanmaktan çok daha fazlasıdır. Sosyal fobisi olan kişiler gülünç duruma düşme, rezil olma, başkaları tarafından yargılanma korkusunu o kadar yoğun yaşarlar ki, buna zemin hazırlayabilecek her türlü ortamdan kaçmaya çalışır ve günlük hayatlarını aksatabilirler. Başkalarının bulunduğu ortamlardan kaçarlar.

Sosyal fobiyi tetikleyen durumlar:
Yeni insanlarla tanışmak
İlgi odağı olmak
Herhangi bir şey yaparken (çalışırken, yemek yaparken vb) izlenmek
Topluluk önünde konuşmak
İzleyici önüne çıkmak
Şaka konusu olmak / Eleştirilmek
Önemli veya otorite sahibi kişilerle konuşmak
Sınıfta isminin söylenmesi
Duygusal ilişkinin söz konusu olabileceği bir buluşmaya gitmek
Telefon görüşmesi yapmak
Dışarıda umumi tuvalete gitmek
Sınava girmek
Toplum içinde yemek-içmek
Bir toplantıda söz almak / Sunum yapmak
Parti veya benzeri sosyal etkinliklere, buluşmalara katılmak
Yeni tanışılan birinin gözlerinin içine bakmak veya bu kişiye itiraz etmek
Alışveriş yapmak / Pazarlık yapmak / Ürün iadesi yapmak

Sosyal fobi nasıl geçer?

Sosyal Fobi tedavisi olan bir hastalıktır. Sosyal Fobi'de ilaç tedavisi ve psikoterapi (konuşmaya dayalı ruhsal tedavi) uygulanır. Hastanın durumuna göre bazen tek başına psikoterapi, bazen ilaç tedavisi uygulansa da genelde her ikisinin beraber uygulanmasında başarı daha yüksektir.
Sosyal Fobi'de en sık uygulanan terapi şekli Bilişsel ve Davranışçı Terapidir. Bilişsel terapide kaygı duyguları ve bu kaygıya karşı oluşan bedensel tepkileri tanıma, kaygı doğuran durumlardaki düşüncelerin ne olduğunu anlama, bunlara karşı başa çıkma stratejileri geliştirme gibi aşamalar vardır. Davranışsal terapide ise model olma, yakınmaların üstüne gitme, belirtileri daha net algılayabilmesi için rol oynama, gevşeme eğitimi, sosyal beceri eğitimi gibi her hastada farklı uygulanabilecek yöntemler vardır. Ayrıca aile ve grup terapisi de uygulanabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal fobi nasıl geçer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN