Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Toplumda görülme sıklığı %1 ile %4 arasında olan vitiligo hastalığı nasıl geçer?

Giriş Tarihi: 21.10.2015 10:27
Vitiligo nasıl geçer?

Vitiligo nasıl geçer?

Derimizde pigment üreten, dolayısıyla derimize rengini veren melanosit hücreleri vardır. Çeşitli sebeplerden dolayı, bu melanositlerin hasar görmesi sonucu, pigment üretilemez. Pigment yetersizliği sonucu deride, dağınık ve yama şeklinde sınırları belli olan beyaz alanlar (leke) oluşur. Süt kadar belirgin bir beyazlıktır.Bu lekelerin büyüklükleri değişiktir; nokta kadar ya da 2-3 madeni para büyüklüğünde olabilir. bu şekilde deride ortaya çıkan hastalığa vitiligo denir.

Vitiligo tedavisinde doktorlar tarafınca uygulanan bazı dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bu tedavide amaç melanosit hücrelerin çalışmasını normalde döndürmek amacındadır. Bu sebeple bazı ilaç ve kremler kullanılabilmektedir.
Fakat son zamanlarda uygulanan en etkili yöntem lokal ultraviyole B (UVB) ışık tedavisidir. Yeni ve gelişmiş bir yöntemdir. B u ışık tedavisi sadece lekelerin olduğu bölgelere uygulanır. Böylece vücudun diğer bölgelerinin oluşacak yan etkilerden korunması amaçlanır. Bu tedavi için bir kaç seans yeterli olmamaktadır. En az 10 seansta hastalığa cevap alınmaktadır. Bu seanslardan sonra hasta normal yaşamını sürdürebilmektedir. Haftada 2-3 seans uygulanır.
Bunun dışında krem tedavisi uygulanmaktadır. Fakat yüze uygulandığında dikkat edilmesi gerekir. Çeşitli yan etkileri olabilir. Ayrıca bazı ilaçlarla hastalığın ilerlediği durumlarda, lekelerin olmadığı bölgelerin de renginin açılarak, hastanın derisinin görünümü normal hale getirilmeye çalışılır.
Vitiligo hastalarının güneşe dikkat etmesi gerekir. Güneşe çıkarken yüksek koruyucu faktörlere ( en az 15 faktör ) sahip krem kullanılmalıdır. Çünkü vitiligolu kişilerde güneşe karşı savunma mekanizması azalmıştır. Sonuçta ortaya çıkacak güneş yanıkları, hastalığın şiddetlenmesine neden olur.
Kalıcı bir hastalık değildir.Hastalığın ve hastalığı taşıyan kişilerin ailede başka kişilerde bulunması yine ailedeki bir kişide vitiligo hastalığı çıkaracağını göstermez.
Vitiligo tedavi yöntemleri
Repigmentasyon tedavisi
Hücre Sprey
Fototerapi
Dar Bant UVB Tedavisi
PUVA Tedavisi
Mikrofototerapi (Lumera,BClear,Multiclear)
İlaç Tedavileri
Pimekrolimus ve takrolimus
Topikal kortikosteroid
Depigmentasyon tedavisi
Cerrahi (Deneysel) Tedaviler
Normal deriden sağlam renk hücresi nakli
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vitiligo nasıl geçer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN