Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 4.11.2015 11:38
Uykuda solunum bozukluğu
da solunum bozuklukları; obstrüktif uyku apne sendromu, santral uyku apne sendromu ve uykuyla ilişkili hipoventilasyon sendromu olarak sınıflanmaktadır. En sık karşılaştığımız obstrüktif uyku apne sendromu(OSAS) için risk faktörleri ; şişmanlık, ileri yaş, erkek cinsi, sigara ve alkol tüketimi, genetik faktörler olarak sıralanabilir.

Horlama, tanıklı apne(), gündüz aşırı uykululuk, sabah yorgunluğu,yetersiz uyku, karakter değişikliği, dikkat dagınıklığı, impotans gibi bulgular OSAS yönünden inceleme gerekliliğini gösterir. Polisomnografi tanıda altın standarttır.

Tedavi edilmediği durumda; kalp ritim problemleri, sistemik hipertansiyon, kalp krizi, diyabet, inme ve hatta uykuda ani ölümlere yol açabilir.

Merkezimizde bulunan uyku laboratuvarında polisomnografi ile uluslar arası skorlama yöntemleri kullanılarak uykuda solunum bozuklukları, huzursuz bacak sendromu, periyodik bacak hareketleri, insomnia,chynee stokes solunumu gibi pek çok hastalığın tanısı konmaktadır.

Medikal tedavi, ağız içi aygıt, pozitif hava yolu basıncı saglayan cihaz kullanımı (PAP) ve cerrahi yöntemlerle hasta için en uygun tedavi modeline karar verilmektedir.

Kaynak: www.florence.com.tr
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uykuda solunum bozukluğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN