neden olur?

Giriş Tarihi: 21.12.2015 10:21
Tenya neden olur?

Taenia enfestasyonu veya şerit hastalığı olarak bilinen , parazitlerden ötürü oluşan ve sindirim sisteminin düzgün çalışmasını engelleyen bir sorunudur.

ların en çok bulunduğu ortamlar az pişmiş ya da çiğ etlerdir. Bunların tüketilmesi durumunda tenyalar vücuda bulaşır. Besinlerin türüne bağlı olarak tenyalar da çeşitlilik gösterir. Sığırlardan bulaşan tenya Tenia Saginata, domuzlardan bulaşan tenya Taenia Solium, balıklardan bulaşan tenya ise Diphyllobothrium Latum olarak adlandırılır. Tenyalar, Segment adı verilen boğumlardan oluşmaktadır. Bu boğumların her birinde yumurta üretimi mümkün kılınmaktadır. Dünyanın her yanında oluşma ihtimali mümkün olan hatta sıradan sayılabilecek kadar sık rastlanan bir problemidir.

Sığır Tenyası

Tenyalar, tüketilen etler yoluyla henüz larva iken vücuda bulaşır ve vücudun içinde büyüyüp olgunlaşır. Boyları 6 metreyi kadar bulabilmektedir. Tenyalar tipik belirtilere neden olmamakla birlikte nadiren de olsa ishal, kilo kaybı, bulantı ve karın üst bölgesinde ağrılar meydana gelebilmektedir. Kişi genellikle dışkı yoluyla fark etmektedir. Çoğunlukta dışkıda hareketli halde gözlemlenmektedirler. Tenyalar, apendiks, safra ve pankreas kanallarında çeşitli tıkanıklıklara yol açabilmektedir. Bu hastalıkta tanı genellikle dışkı incelenerek konur. Dışkıdaki hareketli tenya parçaları, yumurtalar ve ya boğumlar tanının konmasına yeterli olmaktadır. Ayrıca selofan bant da tanı koymada oldukça büyük bir yardımcıdır. Bu bantla parazitlerin yumurtaları makatta toplanır ve tanıda %85-90lık bir başarı sağlanır. Tedavisi oldukça kolay olan bu problem, çoğunlukta tek dozluk ilaçlarla giderilebilmektedir. Tedavi esnasında çoğunlukta niclosamide içerikli ilaçlar kullanılmaktadır.


Balık Tenyası

Bu tenya türü genellikle tatlı su balıklarının bir kısmı ya da som balığı aracılığıyla insana bulaşabilmektedir. Çiğ, iyi pişmemiş ya da tuzlanmış balıklar bu tenyanın insan vücuduna girmesindeki en büyük etkendir. Genellikle boyları 3-10 metre arasında değişmektedir. Bağırsaklara tutunarak insan bünyesinde barınırlar. Dişi olan parazitler, günlük 1 milyon kadar yumurta üretebilmektedir. Tıpkı diğer tenya türlerinde olduğu gibi bu türde de belirtiler yaklaşık aynıdır. Kusma, karın ağrısı, kilo kaybı, karın krampları, B12 eksikliği, makrositer anemi gibi sağlık problemine yol açmaktadır. Dışkıdaki yumurtalar balık tenyası tanısı koymak için yeterlidir. Diğerlerinde olduğu gibi balık tenyası tedavisinde de tek dozluk niclosamide kullanımı yeterli olmaktadır.

Tenyadan Korunma Yöntemleri

Etlerin yeterli derecede pişirilmesi, tenya larvalarının ve yumurtalarının yok edilmesine neden olmaktadır. Haliyle tenyaların vücuda teması da engellenmektedir. Tenyalardan korunmanın bir diğer yöntemi de hijyene önem vermektir. Tenya yumurtaları ağız yoluyla bulaştığı için özellikle tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra ellerin çok iyi yıkanması gerekmektedir.

Kaynak: www.saglık.com
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tenya neden olur?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN