Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sonrası nefes darlığı

nde nefes problemi çözülebilir mi?Burnunuza ameliyat yaptırmak istiyorsanız doktorunuza nefes almanızın bozulup bozulmayacağını mutlaka sorun.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 09:40 Güncelleme Tarihi: 20.1.2016 09:42
Nazal valv olarak tanımlanan bölge buruna havanın ilk girdigi uç kısmından burun orta 1/3 üne kadar kadar olan bölgedir.Bu bölge hava yolunun en dar yeridir.Dış valv ve iç valv diye ikiye ayrılır. Dış valv burun kanadının yüzle birleştiği bölgedir.İç valv bölgesi ise burun orta çatısı olarak tanımlanan burun kanadı ile burun orta direği olan septumun birleşim yeridir.Bu bölge nefes almada anahtar role sahiptir. Burun tıkanıklığı olan hastalarlar nazal valv darlığı açısından mutlaka değerlendirilmelidir.

Nazal valv bölgesinin nefes almadaki rolü nedir?
Nazal valv darlığı burun direği (septum) ile burun kanadının yaptığı açının 10-15 derecenin altında olmasıdır. Bu açıda darlık olması durumunda ciddi nefes alma problemleri ortaya çıkar.Burun yapısına bağlı olarak ve travmalara bağlı olarak oluşabilir.

Nazal valvi daraltan nedenler :

-Burun kemiğinin eğrilikleri (septum deviasyonu),
- Alt burun etinin büyümesi (alt konka hipertrofisi) ,
-Burun kanadının güçsüz ve desteksiz olması ( yapısal veya yapılan ameliyatlara -ÖZELLİKLE - bağlı olarak)

Burun estetiğinde nefes problemi çözülebilir mi?


Bende nazal valv darlığı olduğunu nasıl anlayabilirim belirtileri nelerdir?


Burun tıkanıklığınız varsa ve bunun nazal valv darlığına bağlı olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız ; işaret parmağınızı burun kanadınızın yüzle birleştiği yere koyun ve hafifçe dışa doğru çekin . Eğer nefes almanızda belirgin iyileşme oluyorsa sizde nazal valv darlığı mevcuttur.

Nazal valv darlığı nasıl tedavi edilebilir?

Öncelikle içten ve dıştan tam bir burun muayenesi yapılmalı, nazal valv darlığını yaratan sebepler ortaya konmalıdır. Burunda bir çok bozukluk bir arada bulunabilir.Bir hastada aynı zamanda deviasyon , kronikleşmiş sinüzit ve nazal valv darlığı bulunabildiği gibi bu durum tek başına da bulunabilir.

Nazal valv darlığı tespit edilen hastalarda sebebe yönelik cerrahi uygulanmalıdır. Yani deviasyon varsa düzeltilmeli, bunun yanında alt konkalara radyofrekans veya cerrahi(konkaplasti) ve eğer burun kanatlarında güçsüzlük varsa bu bölge yine burun içinden alınan ince bir kıkırdak yaprağı ile güçlendirilmelidir.

Estetik burun ameliyatı burun çatısını daraltır mı?

Burnunuza ameliyat yaptırmak istiyorsanız doktorunuza nefes almanızın bozulup bozulmayacağını mutlaka sorun. Estetik burun cerrahisiyle burnun sadece estetik açıdan dışının düzeltilmesinin yanı sıra burun içi bozukluklarının da düzeltilmesi gerekir. Son yıllarda gelişen yapısal rinoplasti (estetik burun cerrahisi) teknikleri ile estetik açıdan güzel ve yüze uyumlu bir burun yapılmaya çalışılırken aynı zamanda yapısal olarak güçlü bir burun yapmak amaçlanmaktadır. Bu teknikler ile orta burun çatısı yine burun içinden alınan kıkırdaklar ile desteklenmekte ve nazal valv bölgesi açılmaktadır.

Burun kemiği ameliyatı oldum ancak hala nefes alamıyorum
Estetik burun ameliyatı oldum ama nefes alamıyorum….

Bir çok hastam daha önce burun kemiği ameliyatı yada estetik burun ameliyatı olduğunu ancak hala nefes alamadıklarını söylüyor.Bu hastalarımın burunlarına baktığımda sadece burun kemiğinin alındığını veya burun üstündeki kemer alınırken burun orta çatısının güçsüz hale getirildiğini gözlemliyorum. Ameliyat olduğunuz halde nefes alma problemleriniz devam ediyorsa, nazal valv açısından mutlaka değerlendirilmeniz gerekir. Gerekli olduğu taktirde orta burun çatısı ve burun kanatları güçlendirilmelidir.

Burun çatısı burun fonksiyonları ve estetiği açısından çok önmelidir. Son bilimsel gelişmelere göre yaşlanma ile doku kalitesinin bozulması ve destek dokularını kaybetmeye meyilli olan burunda yapılan ameliyatlarda orta burun çatısı ve burun kanatları mutlaka desteklenerek güçlü hale getirilmelidir.Ancak bu şekilde yıllar boyunca iyi fonksiyon gören ve yapısal olarak güçlü burun oluşturulabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burun estetiği sonrası nefes darlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN