Türkiye'nin en iyi haber sitesi

çekiminden kaç gün sonra yapılır

çekiminden hemen sonra yapılabilinir mi? Günümüzde diş hekimleri ileri tedavi yöntemleri kullanarak dişleri çekmeden ağızda tutmak için büyük çaba göstermektedirler. Ancak diş çekilmişse artık kolayı var...

Giriş Tarihi: 20.1.2016 11:24 Güncelleme Tarihi: 20.1.2016 11:25

Gelişen tıp teknolojileri ışığında artık aynı anda çürüyen i çekerek yerine yeni bir diş monte () edilebiliyor. Halk arasında 'diş ekimi', tıptaki adıyla da 'İmmediat İmplant' olarak bilinen yöntemle, çekilen diş kökünün boşluğuna hemen implant yerleştiriliyor ve kişi böylece implant yerleştirilmesi için geçmesi gereken ortalama 3 aylık süreyi beklemek zorunda kalmıyor. Diş Hekimi Dt. Altuğ Serçe, implant uygulamasında son nokta olarak bilinen 'İmmediat İmplant' ile ilgili şu bilgileri verdi:

Hasta artık çok mutlu

"Biz diş hekimleri bir dişin çekilmemesi için maksimum çabayı göstermekteyiz. Ancak tüm bunlara rağmen çeşitli sebeplerle diş kayıpları yaşanabilmektedir. Bu can sıkıcı durumu telafi etmek amacıyla yıllardır sürdürülen çalışmaların sonucunda İmplant teknolojisinin geldiği son nokta hem dişhekiminin hem hastaların yüzünü güldürmektedir. Bugün 3 haftalık bir süre içinde, kaybettiğimiz dişin yerine aynı fonksiyonları gören İmplant üzeri protezler yapılabilmektedir. Tabii ki öncelikle dişi korumak ve kaybetmemek için gerekli bakım ve tedavi yöntemlerinden faydalanmak gerekir. Ancak diş, çekilme pozisyonuna gelmişse bu kararı vermeden önce halk arasında 'diş ektirmek' olarak da bilinen İmplant seçeneğini düşünerek dikkatli olmak gerekir. Çünkü dişin çekileceği seansta doku uyuşukken ikinci bir anesteziye gerek kalmadan dişi alıp çekilen dişin kökünün boşluğuna implantı yerleştirmek mümkündür."

Diş çekiminden hemen sonra implant yapılabilinir mi?3 ay beklemeye gerek yok

"Bilindiği gibi İmplant, titanyumdan ileri bir teknoloji ile üretilmiş diş kökü formundaki titanyum materyallerdir. Kısa bir süre öncesine kadar diş çekimi yapıldıktan sonra çekilen dişin boşluğunun kemikle dolması için en az 3 ay beklenir, daha sonra implant yerleştirilir, 2-3 ay gibi bir süre adaptasyon süresi olarak geçirilir, sonra dişin formunda üst yapı şekillendirilirdi. Bu, hastanın 6-7 ay gibi bir süre dişsiz kalmasına sebep olurdu. Bugün diş çekildiği seansta, çekilen dişin boşluğuna implant yerleştirilmektedir."

İmplant, kendi özel likidi içinde oksijensiz ortamda muhafaza edilmekte ve uygulanmaktadır. Doku proteinleri implantın özelliği sebebiyle implant yüzeyine hücum ederek çok daha çabuk iyileşme sağlanmaktadır. Birkaç hafta gibi kısa bir sürede kemiğin implantı kavrama oranı cihazlarla ölçülerek, yeterli adaptasyon olup olmadığı tespit edilerek, implant üzeri porselen kuronu bitirilmektedir. Bu işlem için 20 günlük süre yeterli.


Ya diş daha önceden çekilmişse

Günümüzde, daha önceden kaybedilen ve zamanla erimeden dolayı kemik kalınlıkları uygun olmaktan çıkan dişler için de çözüm yolları bulunmaktadır. Eski diş kayıplarının yerine eğer kemik boyutları yani; kemik çapı ve derinliği uygunsa hemen implant uygulanabilir. Ancak kullanılmayan bütün organlar atrofiye, yani küçülmeye uğrar. Böyle durumlarda kemik yetersizse önce ilgili bölgede yeni kemik dokusu oluşturup sonra implant uygulanır
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diş çekiminden kaç gün sonra implant yapılır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN