Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lekelenmesi nasıl geçer?

lekelenme ve renklenme sebepleri nelerdir? Dişteki siyah ve koyu lekeler büyük bir ekseriyetle basit bir diş temizliği ile geçirilebilmektedir.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 14:43
temizliği evde uygulanabileceği gibi diş hekimleri tarafından etkili bir takım kimyasal maddeler kullanılarak ta yapılabilir. Dişteki siyah lekeler zamanla dişlerde plak oluşumuna ve nihayetinde diş tartarlarına, diş taşlarına dönüşmektedir. Bu durumda daha detaylı ve ciddi bir diş temizliği gerekebilir. Diş taşı temizliğinin hemen sonrasında diş hekimleri tarafından polisaj adı verilen ve leke giderici etkisi olan bir macunla dişler daha beyaz hale getirilmekte ve diş lekeleri temizlenmektedir. Şayet polisaj işlemine rağmen dişlerde oluşan siyah lekeler geçmiyorsa bu durumda dişte bir çürük olabilir ya da dişteki lekeler dişin mine tabakasının derinlerine işlemiştir. Dişin daha derinlerine işleyen lekeleri temizlemek için ise bleaching adı verilen diş beyazlatma ve temizleme kürü uygulanmaktadır.

Son zamanlarda diş macunları içerisinde dişlerde esmer lekeler oluşumunu engelleyici etkisi olan bir takım maddeler de ilave edilmektedir. Bu noktada sigara tiryakilerinin kullanmasında fayda olan ve diş sararmasını engelleyen özel bir takım diş macunlarının da gayet etkili olduğunu söylemeliyiz. Diş macunu seçiminde muhakkak florür içeren ve diş aşındıcı maddeler barındırmayan diş macunlarını tercih etmeliyiz. Dişlerdeki sararmaların bir diğer nedeni olan, kafein barındıran çay kahve tüketimi olan kişilerin de benzer diş macunlarını kullanmalarında yarar vardır.Özellikle kahve gibi kafein içeren içecekler dişler üzerinde leke bırakır.

{1}


Diş beyazlatma kalemi adı verilen ürünler ise dişlerde kalıcı beyazlama sağlamaz. Yüzeysel olarak dişleri geçici bir süre beyazlatır. Ancak aciliyet gerektiren durumlarda kullanılması kesinlikle tavsiye edilir. Diş beyazlatma tozu da dişlerdeki lekeleri çıkaran ve diş beyazlatma kalemlerine göre daha uzun süreli etki oluşturan ürünlerdir. Ancak diş beyazlatma tozları, diş beyazlatıcı kalemler kadar hızlı sonuç vermeyebilir. Diş ipi kullanımı da dişlerde tartar, diş taşı ve siyah leke oluşumunu yavaşlatan etkili ve doğal bir diş bakımı yöntemidir. Diş ipi kullanımının bir takım incelikleri vardır. Bu nedenle diş ipi nasıl kullanılır şeklinde bir araştırma yaptıktan sonra doğru bir biçimde diş ipi kullanımı yapılmalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diş lekelenmesi nasıl geçer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN