( sıkışması)nedir

Giriş Tarihi: 20.1.2016 17:21

sıkışması nedir?Bu hastalığın oluşmasında ağır işte çalışma, fazla kilolu olma, sigara, yaşlanmaya bağlı omurilikte kireçlenmeler ve genetik faktörler rol almaktadır. Bu sebeple belimizi kullanırken dikkatli olmak ve kilo kontrolunu sağlamak ileriye yönelik önlem almamızı sağlayabilir

Bel ağrısı deyince genellikle ilk akla gelen şey bel fıtığıdır. Toplumda da belden ameliyat olan herkes bel fıtığından ameliyat olmuş kabul edilir. Ancak belde çok değişik hastalıklar vardır ve bunlara yönelik değişik ameliyatlar uygulanmaktadır. Bunlardan biri de yaşla beraber görülme sıklığı çok artan dır.

Omurilik kanal daralması; belde bulunan kemik, eklem, fıtık ve dokuların zamanla kalınlaşarak kireçlenmesi suretiyle omuriliğin geçtiği kanalı daraltması ile oluşur. Bel daralmasının ileri yaşla beraber görülme sıklığı artar. Omurilik daralmasının bel fıtığından en önemli farkı bel fıtığı kadar şiddetli ağrı her zaman olmayabilir.

Ancak hasta yürürken bacak ve uyluk kısmına ağrı saplanır ve buna bağlı olarak yürüyemez olur. Bir süre dinlenir ve sonra tekrar yürümeye başlar, fakat kısa mesafe yürüdükten sonra tekrar ağrı başlar. Bu hastalık maalesef ilerleyici bir hastalık olup hastanın yürüyüş mesafesi giderek kısalır. Yani hastamız önceleri ağrısız 400 metre yürürken zamanla bu mesafe 50 ve hatta 10 metrelere kadar düşebilir.

Kanal daralması (Omurilik sıkışması) nedir?

Peki bu ağrı neden oluyor?

Omurilik daralmasıyla beraber sinire ulaşan oksijen azaldığı için hasta yürürken oksijen ihtiyacı artıyor ve bizler de bunu bacaklarımızda ağrı olarak hissediyoruz.

Bu hastalığın oluşmasında ağır işte çalışma, fazla kilolu olma, sigara, yaşlanmaya bağlı omurilikte kireçlenmeler ve genetik faktörler rol almaktadır. Bu sebeple belimizi kullanırken dikkatli olmak ve kilo kontrolunu sağlamak ileriye yönelik önlem almamızı sağlayabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanal daralması (Omurilik sıkışması)nedir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN