Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ü nedir?Protezler kanser yapar mı?

Giriş Tarihi: 20.1.2016 17:33

ü nedir?Protezler kanser yapar mı?Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Reha Yavuzer, silikon meme protezlerinin kansere neden olduğuna ilişkin bir bilginin bulunmadığını belirtti.

Silikon vücuda çok iyi kabul edilen, nötr bir madde olmasına rağmen zamanla çevresinde bir zar gelişir. Tıpkı istiridyenin içine kaçan kum tanesinin, etrafında zamanla tabakalar oluşup inciye dönüşmesi gibi, silikonun etrafında oluşan tabakalar da çoğalırsa silikon sert, dar ve kalın bir zar oluşur.Bu durum memelerde sertlik, ağrı ve şekil bozukluğu olarak hissedilir. ü denen bu olaya rastlanma sıklığı % 15 civarındadır. Bazen tek memede de çıkabilir. Büyütme ameliyatlarında en başta gelen revizyon nedeni % 35 ile kapsül kontraktürüdür. Bunu asimetriler takip eder (% 24)

eçtiğimiz yıllarda kapsül kontraktürünün silikonun implanttan dışarı olan kaçaklardan veya protezin yüzey dokusundan kaynaklandığı düşünülürken artık mikrobik bir enfeksiyon olduğu tezi geçerlik kazanmıştır. Enfeksiyonun nedeni ise silikon vücuda takılırken çevreden onun yüzeyine yapışıp içerde kalan bakterilerdir. Silikonun altına saklanarak biofilm adı verilen koloniler kuran bakteriler klinik olarak belli olmayan çok düşük seviyede local bir enfeksiyon yaratırlar.

Biofilm oluşumunu önlemek için çeşitli önlemler alınmaktadır. Bunlar: Silikonları takarken eldivenleri değiştirmek, pudrasız eldiven kullanmak, silikonları direk kutudan çıkarıp hiçbir yere değdirmeden takmak, bunu yapmadan önce antibiyotik karışımları ile yıkamak ve ölçü için kullanılan 'sizer' silikonların temizliğine ve az kullanılmış olmasına dikkat etmek.

Özellikle meme başından girilerek konulan protez ameliyatlarında protezi içeri sokarken memedeki süt kanallarına temas kaçınılmaz olabilmektedir. Bu süt kanalları ise meme başından dışarı açıldıkları için silikona bakteri bulaştırabilirler. Bu nedenle artık silikonların meme başından konması tavsiye edilmemektedir.

Kapsül kontraktürü nedir? Protezler kanser yapar mı?

Protezler kanser yapar mı?

Yavuzer, meme dokusu alınan bir kadının meme dokusunun yeniden yapılandırılması işlemi olan meme rekonstrüksiyonuna ilişkin bilgi vererek, orta yaş ve üzerinde yer alan, potansiyel olarak meme kanseri riskine sahip kadınların, memeleri alındığında yerine yenisinin yapılıp yapılamayacağı veya nasıl yapılacağı konusunda bilgi sahibi olmadıklarını belirtti.


Meme rekonstrüksiyonunun, kanserli doku alındığı sırada anında yapılabildiği gibi ileri düzeydeki vakalarda tedavinin tamamlanmasından sonra da gerçekleştirilebildiğini söyleyen Yavuzer, bu işlem için hastanın kendi dokusu ya da silikon protezlerin kullanıldığını kaydetti.

Hastanın karın, sırt ya da kalça dokularının kullanımının mümkün olmadığı durumlarda silikon malzemelerden yararlandıklarını aktaran Yavuzer, tedavinin bir yıllık süreç içerisinde üç ameliyatla gerçekleştirildiğini, meme rekonstrüksiyonu sonrası kişilerin hayata bağlılığında ciddi artış meydana geldiğini söyledi.

Yavuzer, hastalığın çok ilerlediği durumlarda, hasta açısından bir yıllık bir ameliyat macerasına girmemek için meme rekonstrüksiyonu tedavisini tercih etmediklerini belirtti. Silikonun kanser yapıp yapmadığına ilişkin tartışmalara yönelik bir soru üzerine Yavuzer, şöyle konuştu:

''Silikon tıpta çok kullandığımız bir malzeme. Kataterler, bazı dikiş materyalleri de silikon ham maddesine sahiptir. Silikon meme protezinin kansere neden olduğuna ilişkin bir bilgi yok. Kanser bütün dünyada artıyor. Estetik amaçlı meme protezi koydurmuş bir kadın da, her kadın gibi kansere yakalanma riskine sahiptir. Silikon, başka düzeltici ameliyatlarda da güvenle kullandığımız bir materyal olarak karşımıza çıkıyor.''

Yavuzer, bu ameliyatların SGK ve kimi özel sigortaların kapsamında yer aldığını, plastik cerrahinin ana konularından biri olan meme rekonstrüksiyonunun, kolunu, bacağını kaybeden kişilere yönelik tedaviler gibi değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

''Silikon teknolojisindeki gelişmeler göz önüne alındığında 20 sene önce takılmış bir silikon protezin değiştirilmesi gerekir mi?'' sorusuna verdiği yanıtta Yavuzer, bu protezlerde bir deformasyon olup olmadığının, rutin kontrollerde görülebileceğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapsül kontraktürü nedir?Protezler kanser yapar mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN