Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kolonoskopi nasıl yapılır?

Kolonoskopi nedir? Kolonoskopi nasıl yapılır? Kolonoskopi işlemi ortalama 5 - 10 dakika sürmektedir.

Giriş Tarihi: 21.1.2016 10:05
KOLONOSKOPİ NASIL YAPILIR?

Hasta kliniğimize müracaat ettikten sonra randevusu verilir. İlgili gün ve saatte endoskopi biriminde hastamızın öncelikle, tansiyonu ölçülür, hastaya işlemin yapılmasına olanak sağlayacak şort giydirilir, damar yolu açılır, hasta işlem için yatağına yatırılır, hastanın nabız ve oksijen satürasyonu işlem sırasında ilgili cihazlarla takip edilir. Kolonoskopide sedasyon amaçlı rahatlatıcı bir iğne yapılır, eğer hasta tamamen uyumak isterse hastaya anestezi uzmanı tarafından rahatlatıcı iğne yerine farklı bir ilaç verilir.

Kolonoskopi nedir? Kolonoskopi nasıl yapılır?

Hasta uyuduktan sonra kolonoskopla hastanın anüs, rektum, sigmoid kolon, inen kolon, splenik fleksura, transfer kolon, hepatit fleksura, çekum, terminal ileumu incelenir. Gerekirse patoloji için biyopsi alınır. Polip varsa çıkartılır. İşlem sonrasında hasta istirahat için ilgili odaya alınırken yapılan işlemin video kaydı ve kolonoskopi raporu hazırlanır. Gerekiyorsa reçete yazılır. Biyopsi alınmışsa, biyopsi sonrasında gelen sonuca göre tedavisi düzenlenir.

Kolonoskopi işlemi ortalama 5 - 10 dakika sürmektedir.

Unutmayınız…!

50 Yaş üstünde her 5 yılda bir kolonoskopi tetkikini yaptırınız.

Kolonoskopi nasıl yapılır?

  1. - Kolonoskopi doktorun ofisinde yada klinikte yapılabilir.
  2. - İncelemeden önce rahatlamanız için size damar yoluyla sedatif enjeksiyon verilebilir.
  3. - Muayene masasına sol yanınıza, diz dirsek pozisyonunda yatarsınız. Doktor daha sonra kolonoskopu anüsten rektuma oradan da bağırsak içinde daha yukarılara ilerleterek incelemeyi başlatır.
  4. - Kolonoskop bağırsak içinde ilerlerken bağırsak duvarlarını aralamak için kolonoskopi ile az miktarda hava verebilir ve bu sayede bağırsak içi daha iyi gözlenir hale gelir.
  5. - incelemeyi yapan doktorunuz bağırsak içinde gerekli yerlerden patolojik tetkikler için örnekler alabilir, bu işlem çok kolay ve kesinlikle ağrısızdır.
  6. - Doktorunuz eğer sizin için ileride daha büyük sorunlara neden olabilecek anormal bir lezyon, polip veya küçük boyutlu tümörler görürse bunları kolonoskopik inceleme sırasında çıkarır, bu işlemlerde ağrısızdır.

Nasıl yapılır?

  1. İşlem genellikle ağrısız olup rahat seyreder. İşlem sırasında hava verilmesine bağlı olarak, hafif baskı hissi ve karın krampları hissedebilirsiniz. İşlem öncesinde rahatlamanız için bazı ilaçlar yapılacağından pek huzursuzluk hissetmezsiniz.
  2. Siz sırtüstü veya yan tarafınıza doğru yatarken doktorunuz tetkike başlayacaktır.
  3. Kolonoskopi işlemi 15 ile 60 dakika arasında sürmektedir. Ayrıca, işlem sonrasında 1-2 saatlik bekleme süresi uygulanmaktadır
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kolonoskopi nasıl yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN