Türkiye'nin en iyi haber sitesi

tedavili ekimi nedir?

destekli ekimi nedir? Saç ekimi esnasında yapılan PRP, ekim işleminin ardından yara iyileşmesini ve saç büyümesine hız kazandırmak hedefiyle uygulanan bir yöntemdir.

Giriş Tarihi: 21.1.2016 15:26
Saç Ekiminde PRP Uygulaması

Saç ekimi esnasında yapılan PRP, ekim işleminin ardından yara iyileşmesini ve saç büyümesine hız kazandırmak hedefiyle uygulanan bir yöntemdir. PRP tedavisi ile ulaşılmaya çalışılan hedef ise, dökülmeye başlamış, gücünü ve sağlıklı yapısını yitiren saç köklerinin yeniden canlandırılmasıdır. PRP uygulanan kişilerde saç dökülmesinin azaldığı ve uygulanan bölgede saç tellerinin kalınlaştığı gözlemlenmiştir.

Saç ekimi ardından PRP uygulanan kişilerde, yara iyileşmesi oldukça kısa bir sürede gerçekleşir. Ameliyat ardından ortaya çıkan kırmızı nokta ve kabuklanmalar oldukça çabuk bir şekilde ortadan kalkar ve ekilen köklerin saç uzatma potansiyeli artar.

PRP destekli saç ekimi nedir?

PRP Ne Demektir?

PRP olması gerekenden oldukça fazla trombosit barındıran, kişinin kendi doğal plazma sıvısı anlamına gelmektedir. PRP'de uygulanan ise, kişinin kendi kanı olmaktadır. Kullanılan kişinin kendi kanı olduğundan dolayı herhangi bir bağışıklık reaksiyonunun ortaya çıkması mümkün değildir. PRP alerjik reaksiyona yol açmaz.

PRP Uygulamaları

PRP saç tedavisi, doku yenilenmesi prensibi ile uygulanan, saç kaybının azaltılmasına ve zayıflamış saç köklerinin güçlendirilmesine yönelik olarak gerçekleştirilen bir tedavi biçimidir.

PRP saç tedavisi yönteminde; saçlarıyla ilgili sorun yaşayan kişilerden elde edilen 10 cc ölçeğindeki kan, laboratuvar koşullarında ayrıştırılır ve kırmızı kan elde edilir. Sağlanan bu kırmızı kanda bulunan; akyuvarların, trombositlerin, pıhtılaşma etkenlerinin ve PGF'lerin spesifik bir uygulamaya tabii tutulmasıyla PRP tedavisi için ihtiyaç duyulan plazma hazır hale getirilir. Elde edilen plazma saç dökülmesinin başladığı ya da saç köklerinin gücünü kaybettiği kısma enjekte edilir ve PRP uygulaması tamamlanır.

PRP tedavisinde uygulanan bu yöntem yaklaşık olarak 30 dakikada tamamlanmaktadır. Uygulamanın ardından gerçekleştirilen operasyona dair herhangi bir acı ve iz meydana gelmemektedir. Hazırlanan plazmanın saç derisine enjekte edilmesinin ardından kişi, günlük yaşantısına geri dönebilir. Üç ay süresince ayda bir kere olmak üzere yenilenen bu uygulamanın neticelerinin uzun vadeli olabilmesi için, senede bir kere olmak üzere uygulamanın yenilenmesi tavsiye edilmektedir.

PRP Tedavi Tekniği

PRP yani, Platelet Rich Plasma tedavi tekniği cilt yenileme, kırışıklık, yara ve sivilce izleri tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Kök hücre prensibini esas alan PRP tedavi tekniğinde ilk olarak uygulanan işlem kişiden elde edilen kanın santrifüjden geçirilmesidir. Santrifüj uygulaması ile kırmızı kandan plazmalar ayrıştırılır. Bu plazmalar mezoterapi ve dolgu tekniği ile kişinin cildinde hayata geçirilir. Bu işlem ile cilde uygulanan plazmalar, kök hücrelerinin göçünü ve çoğalmasını sağlayan büyüme etkeninin salgılanmasında görev alır.

PRP tedavi yönteminde kişinin bizzat kendi kanından alınan spesifik bir plazmanın uygulanması, tedavisi hayata geçirilen kişiye kan aracılığı ile geçebilecek olan hastalık ve alerji riskini ortadan kaldırır. Yapılan işlem acısızdır ve sonrasında herhangi bir iz kalmaz. Bu da PRP tedavi tekniğini, diğer yöntemlere göre avantajlı kılmaktadır.

Yapılan çalışmalar neticesinde saç, yüz, boyun ve dekolte bölgelerinde de gerçekleştirilebilen PRP tedavi yönteminin diğer özellikleri de aşağıda sayılanlar gibidir:

-Hastaya uygulanması oldukça pratiktir ve güvenlidir.
-PRP tedavi tekniğinin neticeleri uzun vadelidir.
-Tekrar canlandırıcı ve yapıcı etkilere sahiptir.
-Yeni kolajen meydana getirmesinin dışında derinin bütün yaşamsal fonksiyonlarını destekler.

-Deriyi doldurarak yeniden gençleştirir. Bu sayede de kırışıklıkların ve çizgilerin ortadan kaldırılmasında görev alır

PRP Tedavisi Kimlere Uygulanmalıdır?

Genetik ya da mevsimsel nedenlerle saçları dökülen ve bundan şikayetçi olan, saçları gücünü kaybetmiş, zayıflamış herkes PRP uygulaması için uygun aday olabilir.

Saç Ekiminde PRP

PRP'nin saç ekiminde uygulanan üç fonksiyonel uygulaması mevcuttur, bunlar:

Saç ekimi ardından saç köklerin kalıcılığını sağlamak. (PRP destekli FUE).
Saç ekimi ardından iyileşmeyi oldukça kısa bir sürede tamamlamak.
Saç ekimi ardından yeni ekilen saç köklerini gençleştirmek ve canlandırmak.

Saç köklerinin verici bölgeden elde edilmesi ve alıcı bölgeye transferi esnasında belirli bir zaman geçmektedir. Bu geçen zaman sırasında saç köklerinin hayatta kalmasını sağlanmak, oldukça önem teşkil eder. Bu hedefle elde edilen kökler soğutulmuş bir bölgede ve özel hazırlanmış solüsyonlar içinde bekletilir.

Bekletme solüsyonlarının içine PRP ilave edilmesi ya da saç köklerinin doğrudan PRP solüsyonu ile yıkanması faydalıdır ve etkilerin daha hızlı bir şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Ulaşılmak istenen etki saç köklerinin hayatta kalma süresinin arttırılması, yara iyileşmesinin hızlanması, saç köklerinin saç üretmek üzere tetiklenmesi olarak açıklanabilir.

PRP'nin Yan Etkileri Nelerdir?

PRP'de uygulanan kişinin kendi kanı olduğundan, alerjik reaksiyon ya da enfeksiyon ihtimali bulunmamaktadır. Kişinin kendine kan bağışlaması diye tanımlanabilir.

PRP'nin etkisi her uygulanan hastada farklı şekilde gözlenebilir. PRP bütünüyle yardımcı bir yöntemdir, uygulama ardından kişinin beklentilerinin gerçekçi olması, hayal kırıklığını önlemek adına önemlidir. İyileşme için, yalnızca yardımcı olarak uygulanan bir destek metodudur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PRP tedavili saç ekimi nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN