Türkiye'nin en iyi haber sitesi

(taban) nedir? Tedavisi nasıl olur?

Giriş Tarihi: 26.1.2016 15:42

Çukur taban nedir? Çukur ayağın en büyük nedenlerinden biri nörolojik nedenler yani sinirsel nedenlerdir. Bu sinirsel etkenler psikolojik etkenlerle karıştırılmamalıdır.

Çukur ayağın en büyük nedenlerinden biri nörolojik nedenler yani sinirsel nedenlerdir. Bu sinirsel etkenler psikolojik etkenlerle karıştırılmamalıdır. Özellikle ayaklarda parmak uçlarındaki uzuvları yani parmakları besleyen sinirlerde görülmektedir. Çukur ayağın bir diğer sebebi ise bir travma sonucu gelişen olaylardan oturu gerçeklesen hastalıktır. Örneğin travma sonrası kotu kaynama yine kırık sonrası kotu kaynamadada görülebilir.

Çukurtaban nedir?


Çukur tabanı olan kişiler ozellikle ayakkabılarında dikkat etmelidir.. Ayrıca az bir olasılıkta olsa genetik etkenlerde etkili olabilir. Erişkinlerde ayak iç yan kısmından incelendiğinde topuk ile parmaklar arasında yukarıya doğru bir çukur vardır. Normal i bir ayakta bu çukurun en yüksek yeri ortalama 1,5 cm civarındadır. Ayağın bu bölgesine longitudinal ark denmektedir. Ayak içi çukur yüksekliğinin olması gerekenden çok fazla olması hastalığına yüksek çukur taban hastalığı denir.

Bu kişiler genellikle ayaklarının dıs tabanına basarak yürürler. Ayakkabıda iç kavis desteğine gerek yoktur. Bu kişilerde ayak tabanında kalın bir destek gerekir. Ayakkabının burun kısmının ise yuvarlak ve parmakların rahatça hareket edebilmesi gerekir. Ayrıca çukur tabanlı kişilerde nasır olması durumunda nasırı aldırmanın bir anlamı yoktur. Çünkü nasırın nedeni çukur tabanlıktır. Bu nedenle oncelikle iyi bir ortopediste gorunulmelidir.

Pes kavuş yani hastalığı parmaklarda bükülmeye neden olabilir.

Teşhis: çukur ayak eğer nörolojik bir rahatsızlık sonucu olusmussa bu çocukluk çağından itibaren gorulur ve çocuklarda sık düşmelere rastlanabilir . ancak bu durum hemen farkedilmez. Zamanla çukurluğa ilave olarak topukta içe dönmeler . ve hastalık ilerledikçe parmaklarda pençeleşmeler görülebilir. Çukur ayak bir kas dengesiziliğidir. Yüksek çukur ayak hastası, ayakta ve alt baldır arkasında şiddetli ağrı, parmaklarda bükülme, parmak diplerinde veya topukta nasır gibi şikâyetlerle doktora başvurur. Fizik muayenenin ardından röntgen ve nörolojik problemi araştırmak için MR ve EMG görüntüleri ile doktor kesin teşhisini koyar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukur ayak (taban) nedir? Tedavisi nasıl olur?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN