sonrası teki ağrıya dikkat!

Giriş Tarihi: 2.3.2016 16:31
Kanal tedavi sonrası dişteki ağrıya dikkat!

Denizli Ağız ve Sağlığı Hastanesi'ne atanan Endodonti Uzmanı Meryem Bayam, sini takiben dişte birkaç gün katlanabilir bir ağrı veya dişin üzerine basıldığında ağrı oluşabileceğini söyledi.

enizli Ağız ve Sağlığı Hastanesi'nde göreve başlayan Endodonti Uz. Dt. Meryem Bayam endodonti alanı ile ilgili bilgi verdi. Halk arasında si olarak bilinen diş hastalıklarının endodonti uzmanları tarafından tedavi edildiğini açıklayan Meryem Bayam, "Kanal tedavisi çürüğün sinire kadar ulaşması ya da darbe sonucunda kırılan dişte açığa çıkan sinir dokusunun köklerdeki siniri de kapsayarak çıkarılması ve biyouyumlu maddelerle dişin doldurulması işlemidir. İşlemden beklenen fayda dişin bütünlüğünü tekrar geri kazandırmaktır. Kanal tedavisi ihtiyacı olan dişe tedavi uygulanmadığı takdirde madde kaybına bağlı olarak o dişte kırılma oluşabilir. Bunun dışında çene kemiğinde apse oluşabilir. Enfekte olmuş bir dişin tedavisi 4-5 seans sürebilir. Her yaş grubundan hastaya uygulanabilir" dedi.

''Tedavinin ardından ağrı oluşabilir''


Kanal tedavisine başlarken diş canlı değilse kök kanalı içine konulacak bir kanal antiseptiği ile belirli bir süre beklenmesi ve sonrasındaki buluşmada kök kanlarının doldurulması gerektiğini anlatan Meryem Bayam, "Kanal tedavisini takiben, özellikle de canlı dişlerin tedavisinin ardından dişte birkaç gün katlanabilir bir ağrı veya dişin üzerine basıldığında ağrı oluşabilir. Bu kanal tedavisi sonrası oluşan normal bir ağrıdır. Kanal tedavisi yapılan dişin biraz korunmasıyla kısa sürede ortadan kalkar. Bugün için doğru tedavi yöntemi uygulanan kanal tedavilerinde başarı oranı yüzde 90'a varmaktadır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanal tedavi sonrası dişteki ağrıya dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN