Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğru i azaltıyor

Giriş Tarihi: 7.3.2016 16:05
Doğru nefes almak stresi azaltıyor

Her insan doğduğu anda nefes alıp vermeyi biliyor ama zamanla doğru nefes almayı unutabiliyoruz. Neden yanlış nefes alıyoruz ve bunu nasıl kolayca düzeltebiliriz?

Nefes alırken yaptığımız hatalar

Yetişkinlerin büyük çoğunluğu dikey nefes olarak tanımlanan sığ nefesler alıyor. Eğer nefesiniz akciğerlerinizin altından yukarı doğru çıkıyor, göğsünüz ve omuzlarınız yukarı kalkıyorsa, siz de bu çoğunluğa dahilsiniz. Bunun anlamı akciğerlerinizin sadece küçük bir kısmını kullanıyorsunuz, bunu yaparken de omuzlarınızı ve boynunuzu kaldırarak kasıyorsunuz.

Beden bu tarz sığ nefes alış verişleri le ilişkilendiriyor. Bu da beyninize kilo alma, kötü uyku ve benzeri birçok hormonu arttıracak sinyaller göndermesine yol açıyor.

Peki doğrusu nasıl yapılır?

Doğru aslında çok basit: Nefesinizi önce karnınıza doldurup sonra akciğerlere doğru çekmeniz yeterli.

Karın nefesi olarak da adlandırılan bu nefes alma tarzında karnınızın gözle görülür şekilde şişip iniyor olması gerekiyor.

Üstelik konunun uzmanı Dr. Vranich'e göre "Bir kez vücudunuzun alt kısmından nefes almaya başladığınızda, karın kaslarınız inanılmaz derecede güçlü olacak". Kaslı bir karna fazla kimsenin itirazı olmasa gerek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğru nefes almak stresi azaltıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN