Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 4.4.2016 13:41
Elma sirkesi karaciğeri koruyor

Fazla kilolar, ve kanda yağlanma i bozuyor. Ülkemizde her 4 kişiden 1’inde ortaya çıkan yla mücadelede mucizevi etki gösteriyor...

Tüm dünyada hızla artan bir sorun ... Bu hastalık, hücrelerinde normalden fazla yağ toplanması nedeniyle meydana geliyor. Medicorium Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Üstün karaciğer yağlanmasının;, kanda yağlanma ve şeker hastalığına bağlı geliştiğini belirterek, şöyle konuşuyor...

KANSERE KADAR GİDİYOR

"Türkiye'de her 4 kişiden birinde karaciğer yağlanması var. Normal, lı bir insanın karaciğer hücrelerinde az miktarda yağ bulunabilir ve bu hastalığa neden olmaz. Ancak yağlanma aşırı miktarda olduğunda, bazı yapısal ve fonksiyonel değişikliklere yol açıyor. Tedavi edilmezse siroz, karaciğer kanseri başta olmak üzere ciddi hastalıklara neden oluyor. Aşırı kalori tüketimi, yanlış beslenme, rafine ürünler, doğal olmayan besinler ve hareketsiz yaşam sonucu ortaya çıkan şişmanlık karaciğeri yağlandırıyor."

ÖLÜMCÜL TEHLİKE!

"Sorunun kökenindeki en önemli risk obezite. Toplumun geneline baktığımızda karaciğeryağlanması yüzde 25 bir oranda. Ancak obez kişilerde oran yüzde 80'lere çıkıyor. Karaciğeryağlanması hastaların bir kısmında ilerlemeden duruyor ama diğer grupta ilerliyor. Bukişilerde de oluşması durumunda risk ölümcül düzeylere ulaşıyor. Karaciğer yağlanması toplumsal bir soruna dönüştüğü için çözümünde bilinçli olmak gerekiyor."

NASIL TEŞHİS EDİLİYOR?

"En kolay teşhis araçları ultrason ve karaciğer testidir. Karaciğer yağlanması tespit edilen hastalarda eğer obezite de varsa; öncelikle obeziteye çözüm aranmalıdır. Bunun için etkin bir diyet ve egzersiz programı gerekiyor. Karaciğer kendini onaran bir organdır fakat fazla kilolardan kurtularak fırsat verilmesi gerek. Obezite tedavisinde sonuç alınamıyorsa zaman kaybetmeden en uygun cerrahi seçenekler değerlendirilmeli ve sağlıklı yaşama adım atılmalıdır."

* , karaciğerin etrafında biriken yağlardan kurtulmaya yardımcı olur, iltihabı giderir. Ilık bir bardak suya elma si ekleyin. İsterseniz 1 tatlı kaşığı bal koyup yemeklerden önce günde 2 kere için.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elma sirkesi karaciğeri koruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN