bozukluğunun sebepleri

Giriş Tarihi: 4.4.2016 12:02
Uyku bozukluğunun sebepleri

Zirve Üniversitesi Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülümser Sertbaş, uzun süren bozuklukları, kalp ve damar hastalıkları, kanser, diyabet ve endokrin sistem bozukluğu riskini artırdığı, kısa dönemde ise sosyal hayatı olumsuz etkilerek depresyona neden olduğunu söyledi.

Uyku bozukluğu depsresyon nedeni!

Sertbaş, lı bir kinin günde en az 6 saat, en çok 9 saat uyuması gerektiğini söyledi. 6-9 saattten az yada çok uyuyanların bozukluğu yaşadığını belirten Sertbaş, "Bu sizde depresyona neden olabilir ve bu durum mutsuzluğu tetikler" dedi.

nın psikolojik ve biyolojik bir çok nedeni olduğunu belirten Sertbaş, "Ağrılı bir hastalık veya kullanılan ilaçlar biyolojik neden olarak gösterilebilir. Duygusal problemler, sosyal ilişkiler, günlük yaşamda başa gelen sıkıntılı durumlar, iş yerinde, evde veya okuldaki stres ortamı kişinin üzerinde baskı oluşturur. Bu tür gerginlikler rahatlamayı zorlaştırır, iştahı etkilediği gibi uyku düzenini de bozar şeklinde konuştu. Uykusuzluğun giderilmesinde yapılması gereken en önemli şey uykusuzluğun gerçek nedenini bulmak olduğunu anlatan Sertbaş, "Bundan dolayı uyku şablonu gözden geçirilmeli, saat kaçta yatağa girip kaçta kalktığı, kaç defa uyandığı ve uyandığı zaman kendini ne kadar dinlenmiş hissettiği not edilmelidir. Bir kaç hafta uygulanacak bu yöntem neden rahat bir şekilde uyuyamadığı konusunda yardımcı olacaktır" ifadelerini kullandı.

Sertbaş, "Yorucu geçen günün sonunda kişiyi etkileyen baskı ve kaygıları azaltmak için kas gevşetme teknikleri, nefes alma teknikleri ya da rahatlık sağlayacak yatak rutini geliştirmek faydalı olacaktır. Kullanılacak uyku ilaçları kısa süreli nöbetlerinde ve stres döneminde faydalı olabilir. Fakat sürekli olarak kullanılacak ilaçlar bir süre sonra etkisini azaltacak ve daha yüksek dozda ilaçlar kullanılmasını gerektirecektir. Bu da daha farklı ruhsal ve bedensel sorunlara yol açar diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uyku bozukluğunun sebepleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN