Türkiye'nin en iyi haber sitesi

deyip geçmeyin

Denizli'deki Servergazi Devlet Hastanesi Kulak Boğaz Uz. Op. Dr. Umut Kaygusuz, doğumdan ileri yaşlara kadar ciddi problemlere yol açan burun tıkanıklıklarının birçok sorununa yol açabileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 21.4.2016 15:14
Burun tıkanıklığı deyip geçmeyin

BİRÇOK SAĞLIK PROBLEMİNE YOL AÇIYOR

Denizli'deki Servergazi Devlet Hastanesi Kulak Boğaz Uz. Op. Dr. Umut Kaygusuz, doğumdan ileri yaşlara kadar ciddi problemlere yol açan burun tıkanıklıklarının kronik farenjit, , uyku apnesi, aşırı sinirlik, çocuklarda gece alt ıslatma, ses bozuklukları, reflü ve cinsel fonksiyon bozuklukları gibi birçok sorununa yol açabileceğini söyledi.

Servergazi Devlet Hastanesi KBB Uz. Op. Dr. Umut Kaygusuz, burnun lı bir nefes alma yanında koku, tat alma ve sesin tınısının oluşması gibi birçok görevinin bulunduğunu, insan yüzünde en belirgin yerde olan burnun yüze karakteristik özelliğini kazandıran estetik bir organolarak da görev yaptığını açıkladı. Burun tıkanıklıklarının toplumumuzda çok sık görüldüğünü ve başka sağlık sorunlarına neden olabileceğini vurgulayan Dr. Kaygusuz şöyle konuştu:

"Kronik farenjit, horlama, uyku apnesi, aşırı sinirlik, çocuklarda gece alt ıslatma, ses bozuklukları, reflü ve cinsel fonksiyon bozuklukları gibi birçok sağlık sorunu görülebilir. En sık görülen burun tıkanıklığı sebeplerine bakacak olursak, geniz eti, burun orta bölmesi eğrilikleri, alerjik burun hastalıkları, kronik sinüzit ve burun etlerinde büyümeler söylenebilir."

'TAMAMI TEDAVİ EDİLEBİLİYOR'

Dr. Kaygusuz, burun tıkanıklıklarının tamamına yakınının günümüzde tedavi edilebildiğini belirterek şunları söyledi:
"Özelikle toplumumuzda sık görülen burun orta bölmesi eğrilikleri (nazal septum deviasyonu) doğru tanı ve doğru planlanmış cerrahilerle çok başarılı bir şekilde düzeltilebilmektedir. Bu ameliyatla birlikte eğer burun dışında doğuştan veya sonradan oluşmuş bir eğrilik ya da hastanın istemediği bir görünüm var ise, aynı ameliyatta bu durum da onarılabilmektedir. Burun ameliyatı olacak hastanın tüm isteklerini ve beklentilerini doktoruna anlatması ve doktorunun oluşabilecek sonuçlarla ilgili hastaya gerekli bilgilendirmeyi yapması hem hasta, hem de doktor için daha mutlu ve gerçekçi sonuçlara ulaşabilmeyi sağlayacaktır. Günümüzde hastalarımızın isteği eskidenolduğu gibi tek tip ve ince burun olmayıp artık daha doğal, hastanın yüzüne yakışan ve tabii ki de rahat nefes alan bir burna sahip olmaktır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burun tıkanıklığı deyip geçmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN