Türkiye'nin en iyi haber sitesi

!

Hacettepe Üniversitesi, Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bozdağ, tedavisi alacak olan 6-7 yaşındaki kız çocuklarının, dondurma yöntemiyle ileride anne olabileceğini söyledi. 7 yaşındayken kemoterapi görmüş ve şu an 20'li yaşlarda olan bir hastasından bahseden Doç. Dr. Bozdağ, hastasının şu anda bebeklere hamile olduğunu ifade etti.

Giriş Tarihi: 2.5.2016 15:53 Güncelleme Tarihi: 2.5.2016 16:47
Kemoterapi gören kız çocukları anne olabilecek!
Hacettepe Üniversitesi Tüp Bebek Ünitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Bozdağ, dondurma yöntemiyle birçok alacak olan küçük yaştaki çocuklar için ileride "anne" olabilecekleri umudunun olduğunu kaydetti. Kız çocukları kemoterapi görecek ailelere sevindiricihaber veren Doç. Dr.Bozdağ, "Tüp bebek tedavilerinde her hasta için uygun tek bir tedavi stratejisinin ve protokolünün olmadığını yaş, yumurtalık kapasitesi, vücut-kitle indeksi, genetik farklılıklar ve önceki tedavilerde ki yumurtalık cevabı ve embriyolojik gelişim problemleri gibi değişkenlere göre çocuk sahibi olmak isteyen çifte yaklaşımın klinik ve laboratuar aşamalarında bireyselleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Yumurtaları dondurulacakTüp bebeğin sadece klinik ve laboratuvar yönleriyle değil aynı zamanda yumurtalık kapasitesi çok azalmış kadın hastalarda bir tedavi alternatifi olabilecek 'in vitro aktivasyon' yöntemi gibi henüz deneysel aşamada ki yöntemlerin olduğunu ifade eden Doç. Dr. Bozdağ, "Üreme çağındaki bayanlarda yumurta embriyo dondurma uygulaması ülkemizde de yaygın olarak kullanılıyor. Bu uygulamalarda ilgi önemli gelişmeler oldu. Artık adet görmemiş küçük kızlarda da yumurtalık dokusu dondurularak yumurtalık elde edilebilecek. Bu hastalar ilerde evlenip ileri yaşlara deldiğinde gebe kalmak ister gebelikte sıkıntı yaşarlarsa çocukluk döneminde dondurulan yumurtalıkları çözülerek gebelik elde edebilecek. Bununla ilgili 14 yaşında hiç adet görmemiş bir kişinin yumurtalık dokusu dondurularak aynı kişi 20'li yaşlara geldiği zaman evlenmek ve çocuk sahibi olmak isterse dondurulan yumurta çözülerek gebe kalması sağlanacak" dedi.

İkiz gebelik yaşayan var

Deney aşamasında olan 7 yaşında kemoterapi görme ihtiyacı duyan bir hastanın yumurtalığının dondurulduğunu hatırlatan Doç. Dr. Bozdağ, "Bu hasta şu an 20'li yaşlarda. Hastanın dondurulan yumurtalığı embriyo ile transfer edilerek gebe kalması sağlandı. Bu hasta şu an gebe. Artık 6-7 yaşlarındaki çocuk kanserlerinde bile kemoterapi öncesinde yumurtalıkların dondurulması bu hastalarda bir umut oluyor. Şuanda bu deneysel olan bir yöntem ve bu hastalar için umut ışığı. Şu ana kadar gebeliği olmuş hasta var fakat doğum yapan yok. Gebeliklerin devam etmemesi içinde bir sebep yok. Çocukluk çağında yumurtalığın dondurulması gerekiyorsa bir tanesi donduruluyor diğeri kalıyor. Diğer yumurta ile kendiliğinde gebe kalabiliyorsa dondurulmasına gerek kalmıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kemoterapi gören kız çocukları anne olabilecek!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN