belirtileri ve tedavisi

Giriş Tarihi: 2.5.2016 10:55
Sodyum eksikliği belirtileri ve tedavisi

Kandaki düşüklüğünün birçok nedeni vardır Kanda sodyumun 135 mEq/L den az olmasına sodyum düşüklüğü denir. Sodyumun kandaki yoğunluğunun miktarı birçok hastalığın tanısı açısından önemlidir. Kandaki sodyum düzeyinin artışı (hipernatremi), sodyumdan yana zengin beslenmeye, akut ya da kronik böbrek yetmezliği ne­deniyle idrar miktarının azalmasına ya da aşın aldosteron salgısının sodyumun böbreklerden atılmasını engellemesine bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Sodyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Eğer kandaki seviyesi 130-135 mEq/L arasındaysa, hafif sodyum yetmezliği var denebilir. Bu durumda, çok fazla belirti ve şikayet baş göstermez.

Eğer bu seviye 120-130 mEq/L arasındaysa, aşağıdaki belirtiler görülür:

Bulantı
Kusma

Sodyum seviyesi 115-120 mEq/L arasında seyrediyorsa, aşağıdaki belirtiler görülür:

Baş ağrısı
Halsizlik
Oryantasyon bozukluğu
düşmesi

Kas krampları ve ağrıları
Vücut ısısında düşme

Sodyum Eksikliğinin Tedavisi Nedir?

Tahlilde çıkan nin, her şeyden önce bir laboratuar hatası olup olmadığı anlaşılmalıdır. Bunun için sodyum ölçümünün tekrarlanması veya başka bir laboratuarda yeniden yapılması önerilir. Bununla birlikte, üre, kreatin, idrar dansitesi, böbrek testi, karaciğer testi, kanda şeker, kanda trigliserid gibi ölçümler de yapılmalıdır. Bunlara ek olarak, mutlaka tiroid hormonu da (TSH, T3 ,T4) ölçülmelidir. Eğer kandaki sodyum seviyesi 125 mEq/L'nin altındaysa, hızlıca bir hastanenin acil servisine başvurulmalıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sodyum eksikliği belirtileri ve tedavisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN