Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özellikle çocuklarda görülen bir rahatsızlık olan progeria vücudun hızla yaşlanması hastalığıdır. Yaklaşık 8 milyonda 1 rastlanan bu hastalığa müzdarip pek çok çocuk vardır.

Giriş Tarihi: 24.5.2016 11:39
Progeria nedir? Erken yaşlanma hastalığı nedenleri?

Bir mutasyonla oluşur. Hastalarda yüz şekli hemen hemen hepsinde aynı görünüme döner. Bu hastalığın tedavisi şimdiye kadar bulunamamıştır fakat son yıllarda gen teknolojisinin ilerlemesi çözüm oluşturabilir diye düşünülmektedir.

Progeria'nın belirtileri; saçlar tamamen veya kısmen dökülür. Kafa derisi üzerinde damarlar gözükmeye başlar. Çene yapısı çok küçük kalır. Diş etleri zayıflar, dişlerde oluşur. Duruş öne eğiktir. Büyüme durur. Beyin ve zekada problem yoktur. Dışarıdan verilen büyüme hormonu takviyeleri hiç bir sonuç vermemektedir.

Kullanılan hiç bir ilaç etkili değildir. Son yıllarda yapılan gen araştırmalarında gen yapısını değiştirmek çözüm olacak gibi gözükmektedir. Enteresan olan nokta hızlı bir yaşlanma sürecine giren metabolizmada yaşlılığa dair bir hastalık bulgusu yoktur. Gelişen gen nakilleri ile bu hastalığın kısa zamanda çözülmesi için adamları çalışmaktadır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Progeria nedir? Erken yaşlanma hastalığı nedenleri?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN