hastalığı nedir & belirtileri nelerdir?

1937 yılında Hulusi tarafından teşhis edilen ve bu nedenle dünya genelinde (Behcet’s Disease) olarak anılan hastalık bir bağışıklık sistemi hastalığıdır.

Giriş Tarihi: 31.5.2016 11:29
Behçet hastalığı nedir & belirtileri nelerdir?

En çok Ortadoğu ve Japonya başta olmak üzere diğer Asya ülkelerinde görülen bu hastalık erkekler arasında daha yaygındır. hastalığının başlıca etkisi damarlarda yarattığı tahribattır.

Sebebi tam olarak bilinmeyen hastalık nedeniyle vücudun bakteri ve virüslerle mücadelesinde kullandığı antikorlar sağlıklı dokulara saldırarak tahribata ve iltihaplanmaya yol açar. İltihaplanmanın etkisiyle birlikte şişlik, kızarıklık ve ağrı gibi belirtiler görülür.

Ağız içi ve ciltte görülen bazı sorunlar nın yaygın olarak görülen belirtileri arasındadır.

BEHÇET HASTALIĞININ SIK GÖRÜLEN BELİRTİLERİ

Behçet hastalığının belirtileri kişiden kişiye göre değişebilir. Bunun nedeni bağışıklık sisteminin hangi dokulara zarar vereceğinin önceden kestirilememesi ve vücudun farklı noktalarında tahribata yol açabilmesidir.

Bazı hastalarda ağız içinde veya genital bölgede küçük yaralar oluşurken bazı hastalarda menenjit (beyin zarı iltihabı) gibi daha ciddi sorunlara görülebilir.

Behçet hastalığı ilerledikçe ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Belirtiler zaman kendini gösterip daha sonra 1-2 hafta ortadan kalkabilir. Bu durum bağışıklık sisteminin ataklarına bağlı olarak gelişir ve her atakta farklı bir belirti görülebilir.

Behçet hastalığının teşhisi için bu belirtilerin nasıl ve ne zaman ortaya çıktığının, ne kadar sürdüğünün not edilmesi önemlidir. Diğer bağışıklık sistemi hastalıklarında olduğu gibi Behçet hastalığının belirtileri de kolaylıkla diğer bazı hastalıkların belirtileriyle karıştırılabilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Behçet hastalığı nedir & belirtileri nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN