Türkiye'nin en iyi haber sitesi

neden olur?

Çağımızda büyük küçük demeden çoğu kimsenin serzenişidir . Birçok kişi “Telefonumu nereye koymuştum? Arabanın kapısını kilitledim mi? Ocağın altını kapattım mı? Ben buraya neden gelmiştim? Pardon! İsminizi unuttum” gibi birçok yakınmanın esiri.

Giriş Tarihi: 9.6.2016 12:03
Unutkanlık neden olur?

Unutkanlık kimi zaman hafif olup, bazen de ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. İşin ciddi kısmı biraz daha azınlıktadır. Hafif yakınmaların, sizleri fazla endişelendirmeden genellikle sosyal hayattan kaynaklandığını şimdiden söylemekte fayda var. Unutkanlığın en büyük nedenini stres veya kafanın sürekli bireylerle takıntılı olması oluşturmaktadır.

UNUTKANLIK NEDİR?

Unutkanlık, hatırlama konusundaki kalıcı bir başarısızlıktır. Bu durum beyindeki birtakım değişikliklerden kaynaklanabileceği gibi yaşlanmanın normal bir parçası veya bir hastalık belirtisi olabilir. Unutkanlığın yaygın nedenleri yaşlanma, ilaçların yan etkileri, travma, vitamin eksiklikleri, beyin kanseri, ve beyinde meydana gelen enfeksiyonlar olarak sayılabilir.

Yaşlanan bir yetişkinde normalin de ötesinde olan hızlı bir şekildeki unutkanlık Alzheimer hastalığı ve vasküler demans gibi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu durumda altta yatan nedeninin belirlenerek en kısa sürede tedaviye başlanması çok önemlidir.

Başın bir yere çarpılması sonucu oluşan ani ve akut unutkanlıklar da vardır. Travmalarda unutkanlığa ek olarak vücudun bir tarafında ani zayıflık veya uyuşma, şiddetli baş ağrısı, konuşma güçlüğü gibi durumlar söz konusu ise derhal tıbbi yardım alın. Unutkanlığınızın hızlı ilerlediğini ve kalıcı olduğunu farketmişseniz doktora gitmekte geç kalmamalısınız.

UNUTKANLIĞA KARŞI GÜNDE İKİ KEZ YÜRÜYÜN

KIRMIZI SOĞAN UNUTKANLIĞA İYİ GELİYOR

DEMANS (UNUTKANLIK) NEDİR ?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Unutkanlık neden olur?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN