Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hamilelikte çatlaklardan kurtulun

Gebelikte sıkça görülen sorunların başında çatlaklar ve cilt lekeleri geliyor. Lekeler; C vitamini ve fitik asit gibi bitkisel içerikli ürünlerle tedavi ediliyor. A ve E vitaminleri; cildin yenilenmesini sağlayıp görünümünü düzeltiyor. Çatlaklara karşı ise dengeli beslenip banyodan sonra vücudu nemlendirmek şart

Giriş Tarihi: 12.6.2016
Hamilelikte çatlaklardan kurtulun
Hormonal değişim, derinin gerilmesi ve kilo artışı nedeniyle hamilelik döneminde çatlak oluşumu sık karşılaşılan sorunlardan biri... Özellikle hamilelikte ani ve alması gerekenden fazla kilo alan kadınlarda, çatlaklar daha yoğun bir şekilde görülür. Özellikle gebeliğin son üç ayında karın, göğüs, bel ve kalça bölümünde çatlaklar meydana gelir.
Hamilelik döneminde çatlak oluşumunu önlemenin yolu; dengeli beslenme, bol su içme ve vücudun iyi nemlendirilmesinden geçer. Hamilelik sonrası çatlak tedavisinde ise lazer, dermoroller ve kimyasal peeling gibi etkili yöntemler kullanılabilir. Lekeler ise, hamilelik döneminde sık rastlanan diğer bir cilt sorunudur. Leke tedavisinde C vitamini ve fitik asit gibi bitkisel içerikli doğal ürünler tercih edilir.
Lekelere yönelik tedaviye lohusalık döneminden sonra başlanması gerektiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Okan, hamilelikte oluşan çatlak ve lekelerden kurtulma yollarını anlattı...

KABARIKLIK VE ÇUKURLAŞMA OLUŞABİLİR
Çatlak; derinin aşırı gerilmesine bağlı olarak, cildin elastin ve kolajen dokularındaki tahribat sonucu ortaya çıkan bir çeşit deri yırtılmasıdır. Çatlaklar ilk oluştuğunda pembemsi görünümdedir. Pembe çizgiler zamanla mora, sonra da soluklaşarak beyaza dönüşür. Çatlaklar sadece renk değişikliği şeklinde değil, aynı zamanda deride kabarık veya çukurlaşma şeklinde görüntü bozukluğuna da neden olabilir.

AÇIK TENLİLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜR
Çatlaklar; özellikle tenli kişiler, gelişme çağında ani kilo alan ve hızla boyu uzayan gençler, doğum nedeniyle karnı gerilen anneler ve genetik yatkınlığı olan kişilerde görülür. Gebelik çatlakları, gebeliğin son aylarında en belirgin halini alır. Uzun süreli kortizonlu krem kullananlar ve sistemik kortizon tedavisinde olan kişiler, çatlak gelişmesi açısından risk grubundadır. Karın, kalça, kolların iç yüzeyleri ve göğüs uçları; çatlakların sık görüldüğü bölgelerdir. Gebelik öncesinde spor yapanlarda ve içmeyenlerde çatlaklar daha az görülür.

DENGELİ BESLENME ŞART
Gebelik döneminde çatlak oluşmasını tamamen önleyecek bir yöntem yoktur. Dengeli beslenmek, hızlı kilo alıp vermekten kaçınmak, düzenli ama çok zorlayıcı olmayan egzersizler ve vücudun nemlenmesine önem vermek; çatlakların oluşumunun azalmasında etkilidir. Özellikle banyo sonrası, vücuda mutlaka nemlendiriciler ve kremler sürülmelidir. Derinin nemini ve yağını artıran, elastikiyetini koruyan, genellikle lokal olarak kullanılan bazı ürünlerle, çatlaklarda azalma sağlanabilir. Ancak kremler, mutlaka hekim kontrolünde kullanılmadır.

KİMYASAL PEELİNG'LE VEDA EDİN
Hamilelik sonrası dönemde, çatlak tedavisinde kimyasal peeling, dermoroller, lazer ve çeşitli dermo kozmetik kremler kullanılır. Medikal olarak, tretinoin (A vitamini) ve meyve asidi içeren ürünler tedavi edicidir. A vitamini içeren ürünler emzirme süresince kullanılmamalıdır. Tedavide; cilt tipi, çatlağın evresi, genişliği, bölgesi, mevsim gibi çeşitli faktörler göz önüne alınır.

GENETİK
FAKTÖRLER DE ETKİLİ
Hamilelik döneminde kadınların yaşadığı cilt sorunlarından biri de lekelenmelerdir. Lekeler, esmerlerde daha belirgindir. Leke oluşumu, gebeliğin erken dönemlerinde başlar, lohusalık dönemlerinde şiddeti azalır. Hormonal değişim ve genetik faktörler de lekelere zemin hazırlar.

TEDAVİYE ERKEN BAŞLANMALI
Çatlaklar üç evrede gelişir. Başlangıç evresinde, renkleri mor veya soluk kırmızıdır. Bu aşamada dokuda kan dolaşımı artmıştır. Dokuda düzensiz salgılanan kolajen ve elastin üretimi, tedaviyle kontrol altına alınabilecek düzeydedir. Bu evrede yapılacak tedaviler olumlu sonuç verir. Daha sonra çatlaklardaki kırmızı görüntü yerini beyaza bırakır. Beyaz aşamada yapılan tedaviler, daha zor ve uzun sürede yanıt verecektir. Ama yine de tedaviye her safhada başlamakta fayda vardır.

RENK AÇICILAR DA
KULLANILIYOR
Cilt yüzeyinde oluşan lekeler, gebelik ve lohusalık döneminde C vitamini ve fitik asit gibi bitkisel içerikli doğal ürünlerle tedavi edilir. Lohusalık bitiminde kimyasal içerikli renk açıcılar ve peeling yöntemiyle lekelerde belirgin şekilde azalma sağlanır. Peeling işlemiyle, renkte açılma sağlanırken aynı zamanda cilt parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamilelikte çatlaklardan kurtulun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN