Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suni akciğer cihazıyla yaşayan bebekler

Giriş Tarihi: 8.7.2016 13:02 Güncelleme Tarihi: 8.7.2016 13:03

Dünyada en gelişmiş hastanelerde bulunan suni akciğer ve kalp cihazı artık 'de yenidoğan bebeklerin hayatını kurtarıyor. Doğuştan yaşama şansı olmayan bebekler yapay kalp ve akciğer cihazıyla hayata tutunuyor. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yenidoğan servisinin ilk ve tek olan ECMO cihazı ile ilk tedaviyi Mesut bebek oldu. Doğduğunda 1 saatlik ömür biçilen Mesut bebek yaşama tutundu.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Çocuk Hastanesi Yenidoğan Yoğunbakım kliniğinden Prof. Ömer Erdeve, Prof. Saadet Arsan ve Prof. Begüm Atasay ile kalp damar cerrahisinin desteği ile kullanılmaya başlanan Yapay Kalp ve Akciğer Cihazı ECMO yaşamayacak bebekleri hayata döndürüyor. Henüz 1 yıldan kısa bir süre olmasına rağmen 10'a yakın bebek yaşama tutundu.

GÖZÜNÜ KIRPMADAN YAŞAM NÖBETİ TUTUYORLAR
Yapay kalp ve akciğer cihazı hakkında bilgi veren Yenidoğan Yoğunbakım Uzmanı Prof. Erdeve, bu cihaz 'de yenidoğan alanında ilk kez kullanıldığını belirterek, "Akciğer ya da kalp yetmezliği ile doğan bebeklerin maalesef yaşama şansı olmuyor. Bu bebekler maksimum 1 gün yaşayabiliyor. Bu cihaz dünyanın gelişmiş merkezlerinde kullanılıyor. Solunum cihazı değil. Yapay bir kalp ya da akciğer olarak kullanılıyor. Kalp Damar Cerrahları bebeğin kalbine açık ameliyatta aort damarı ile toplardamara iki katedral takıyorlar. Sıkıntılı olan organı devre dışı bırakıyoruz. Cihaz, kalbin ana işlevi olan kirli kanı atıp temiz kanı pompalama işlemi ile solunumu yapıyor. Bu arada devre dışı kalan Akciğer ya da kalbin tedavisi tamamlanıyor" dedi.

YAŞAMAYACAK BEBEKLERİ YAŞATIYORIZ

Bu cihaz ile kalp ve akciğer yetmezliği nedeniyle 10 dakika bile yaşamayacak bebeklerin hayata tutunduğunu söyleyen Prof. Erdeve, "Bebeklerin başında bir hafta boyunca uzman doktoru ve hemşiresi bir dakika bile ayrılmadan bekliyoruz. Kalp damar cerrahisinin yaptığı operasyon çok zor ve incelikli bir operasyon. Ayrıca cihaz bağlandıktan sonra akciğer ve kalbin tedavisi de çok hızla ve enfeksiyona neden olmayacak şekilde yapılması gerekiyor. Bütün ekip gözünü kırmadan bebeğin tedavisini takip ediyoruz. Ama sonunda tüm emeklere değiyor. Yaşamayacak bebekleri yaşatıyoruz" dedi. Aynı anda 2 bebek için cihazı kullandıklarını söylen Prof. Erdeve, "Bu ekip işi. Bu cihaz sayesinde 'de yenidoğan bebek ölümleri azalacak. Zaman içinde 'nin çeşitli özellikli yenidoğan servislerinde de kullanılacaktır" dedi.

MESUT BEBEKİN MUCİZE HAYATI

Henüz 1 yıllık süre olmadan hiç yaşamayacak 7 bebek bu cihaz sayesinde yaşama tutundu. ECMO'nun ilk kullanan Mesut Alp Yavuz bugün 10 aylık oldu ancak doktorlar 10 dakika bile yaşamasının mucize olduğunu söyledi. Mesut bebeğin Annesi Selma Yavuz, 2015 yılı Eylül ayında hamileliğinin 37'inci haftasında rutin kontrolü için hastaneye geldiğinde, bebeğin kalp atışlarının yavaşladığı ve doğum suyunun geldiği tespit edilince acil sezaryen ameliyatıyla doğuma alındı. Anne karnında ölümüne dakikalar kala yapılan doğumda fark edildi ki, bebek sebebi bilinmeyen stres ile kakasını yapmış ve kakayı yutmuştu. Yuttuğu kaka tüm akciğerlerini tıkadığı için nefes alımı durma noktasına gelmişti. Birkaç dakika içinde ölecek olan Mesut bebeği doktorlar ECMO cihazına bağlanması için hemen KVC uzmanlarını ameliyata çağırdı. Yapay Akciğer cihazında 8 gün yaşayan Mesut bebeğin akciğerlerindeki enfeksiyon temizlendikten sonra kendi kendine nefes alır duruma geldi.

ANNE SELMA YAVUZ: "ÖLÜM DOĞUM DİYE BEKLENİYORDU ŞİMDİ 10 AYLIK"

Cihazdan çıkarıldıktan sonra 30 gün daha yoğunbakımda yatan Mesut bebek bugün 10 aylık sağlıklı bir bebek olarak hayatına devam ediyor. Anne Selma Yavuz, "Ölü doğum diye adlandırılan vakalardan biriydi ama mucize eseri kurtuldu. Türkiye'de bu cihazın olduğu tek hastanede doğum yapmam büyük bir şans. Bütün hastanelerde bu imkan olmalı. Şimdi bebeğim çok sağlıklı, çok mutluyuz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suni akciğer cihazıyla yaşayan bebekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN