Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaklaşık 6 kilo doğdu

'da ya gelen Suriyeli bir ailenin bebeği 36 haftalık ve 5 kilo 750 gram dünyaya geldi. Ulvis adı verilen bebek anne ve babasının ikinci çocuğu. Kadın Doğum Uzmanı Rasim Kamacı, bebeğin durumuyla ilgili olarak ilk doğduğunda solunum sıkıntısı olduğunu ve kalbinde üfürük olduğunu ifade etti. Ulvis bebek önümüzdeki hafta taburcu edilecek.

Giriş Tarihi: 3.8.2016 15:29
Yaklaşık 6 kilo doğdu

'da sezaryenle ya gelen Suriyeli Ulvis bebeğin kilosu duyanları şaşırtıyor. 36 haftalık olarak doğan Ulvis bebeğin dünyaya geldiğindeki ağırlığı 5 kilo 750 gram olarak belirlendi. Suriyeli baba İlyas ile anne Dünya'nın ikinci çocuğu olarak 1 Ağustos'ta dünyaya gelen Ulvis bebek çeşitli sorunlarıyla doğmasına rağmen, kısa sürede sağlıklı hale geldi ve önümüzdeki hafta içinde taburcu edilecek.

ŞEKERİ YÜKSEK DOĞDU

5 kilogram 750 kilo olarak dünyaya gelen bebek hakkında bilgi veren Kadın Doğum Uzmanı Rasim Kamacı, doğum sonrası bebekte solunum sıkıntısı görüldüğünü belirterek, "Bebeğin şekeri 16'ya çıkmıştı. Annesi şeker hastası. Muhtemelen gebelik diyabeti diye düşündük. 16 şekerle yatırdık hemen hastayı. Kalpte üfürüm vardı. Hemen yoğun bakıma aldık. Yoğun bakıma aldıktan sonra çocuğu solunum cihazına bağladık. Şeker yüklemesi yaptık. Şeker yüklemesinden sonra çocuk daha iyi oldu. Bugün halen tedavisi solunum cihazına bağlı olarak devam ediyor. Bugün EKO'sunu çektik. Kalpte iki damarın kapanmaması olarak görülüyor. Kalp kapakçıklarının birinde yetmezlik var. Bugün anne sütüne başlayacağız. Genel durumu iyi gibi görünüyor. Erkek olarak dünyaya geldi. Normal bir ağırlığı değil. Normalde 4 kilogramın üzerinde doğan bebeklerin veyahut 2 kilogram 500 gram altında doğan bebeklerin normal olmadığı belirtilir" dedi.

26 HAFTANIN ÜZERİNDE OLMASI ŞART

500 gram, 650 gram doğan bebekler olduğunu hatırlatan Kamacı, "26 haftasının altında ise yaşaması çok düşük oluyor. 26 haftanın üzerinde ise bebek kaç gram olursa olsun biz yaşatmaya elimizden geleni yapıyoruz. Geçen hafta 650 gram olan bir bebeği yaşattık ve taburcu ettik. Önemli olan 1 kilo ve gebelik haftası. Gebelik haftası 26 haftanın üzerinde ise sıkıntı yok" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaklaşık 6 kilo doğdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN