Kırmızı et, vücut direncini artırır cildi ve saçları güzelleştirir

Giriş Tarihi: 30.9.2016
Kırmızı et, vücut direncini artırır cildi ve saçları güzelleştirir

Vücuda protein sağlayan kaynaklardan biri olan kırmızı et; haftada en az iki kez tüketildiğinde kalbi ve damarları koruyor, vücuda veriyor. Aynı zamanda sorununu önlüyor, cildi güzelleştiriyor

Vücudumuzun, her gün belli bir miktar protein almaya ihtiyacı vardır. Çünkü protein; bedenimizin yenilenme ve tazelenme sürecinin yapı taşlarından biridir. Ette bulunan proteinin çok büyük kısmı, metabolizmamız tarafından kolayca sindirilir ve doğal çevrimimize katılır. Kırmızı et, aynı zamanda önemli bir kaynağıdır. Alyuvarlarımızın, yani kanımızın temel yapı taşlarından olan demir; eksik olması halinde , zeka geriliği, uyku problemleri, baş dönmesi gibi sorunlara yol açar. Hafıza kaybı, yorgunluk, sinir problemleri gibi pek çok sorun; et yememekten kaynaklanan B12 vitamini eksikliğine bağlıdır. Etten alınan B12 vitaminini diğer besinleri tüketerek elde etmek çok zordur. Bu nedenle kırmızı etin düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLER
Koyun, keçi, sığır gibi hayvanlardan elde edilen kırmızı et; tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de severek tüketiliyor. Lezzetli ve doyurucu bir besin olan kırmızı ette, vücudumuz için gerekli birçok madde bulunur. Etin ağırlığının yaklaşık yüzde 20-35'i proteindir. Yağ içeriği ise evcilleştirilmiş çiftlikte yetişen yağlı hayvanlarda yüzde 30-40'a kadar çıkmaktadır. Yağsız etlerdeki yağın yaklaşık yüzde 40-50'si doymuş yağlardan oluşurken, yüzde 50'si de doymamış yağ asitlerinden oluşur. Özellikle protein ve demir içeriğiyle, sporcuların en çok tükettiği besinlerden biri kırmızı ettir. Vücuda sayısız fayda sağlayan kırmızı etin, belli başlı özellikleri şöyle:
Kan hücrelerinin üretimini artırır.
İçeriğindeki çinko minerali ile enzimlerin üretilmesinde önemli bir rol üstlenir.

AL ZHEIMER RİSKİNİ AZALTIR
Yeteri miktarda kırmızı et tüketmeyen kişilerin saçları ve tırnakları güçsüzleşir. Cilt, sağlıksız bir görünüm alır. Kırmızı et; içerdiği zengin miktardaki çinkoyla, saçları olumsuz çevresel faktörlerden korur ve onarılmasına yardımcı olur. Yetersiz kırmızı et tüketmeye bağlı olarak gelişen demir eksikliği, saçların dökülmesine neden olur.
et, aşırı kilo almayı önler. Zayıf ve dinç kalmayı sağlar.
Yapısındaki B12 vitamini sayesinde unutkanlığı önler, hafızayı güçlendirir ve Alzheimer riskini azaltır.
Bol miktarda aminoasit barındırdığı için kas yapımındaki en etkili doğal besindir.
Büyüme çağındaki çocukların gelişimini hızlandırır.
Vücut direncini artırır, enfeksiyon sonrası iyileşmeyi hızlandırır.
Gerekli olan miktar aşılmadığı sürece kalp ve damar sağlığına faydalıdır.
Kemiklerin uzamasını ve güçlenmesini destekler.
Vücuda sağlayan çok önemli bir kaynaktır.
Göz sağlığı için gerekli olan birçok maddeyi yapısında bulundurur.

KIRMIZI BÜYÜME İÇİN TAVUK ŞART
Önemli bir besin kaynağı olan tavuk, içerdiği protein ile insan sağlığında önemli bir rol oynar. Zayıflamak isteyenlerin de tercih ettiği tavuk eti; büyüme ve gelişmeyi destekleyici özelliğiyle çocuklar için de önemli bir besin kaynağıdır. Protein açısından zengin olan tavuğun yaklasık 120 gramı, günlük protein ihtiyacının yüzde 67.6'sını karşılar. Özellikle az yağ tüketerek protein gereksinimini karşılamak isteyenler için, derisiz tavuk eti ideal bir seçimdir. Kemik sağlığı için de önemli olan protein, özellikle yaşlıların beslenmesinde tavuk etiyle karşılanabilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırmızı et, vücut direncini artırır cildi ve saçları güzelleştirir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN