Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşırı stres ve endişenin nedeni zehirli olabilir

Aşırı , stres, endişe, göz büyümesi gibi şikayetler zehirli guatrın belirtileri olabilir. Endokrin Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Erbil, zehirli hastalığının neden olduğu sorunları ve tedavisini anlatıyor.

Giriş Tarihi: 10.10.2016 14:02 Güncelleme Tarihi: 10.10.2016 14:05
Aşırı stres ve endişenin nedeni zehirli guatr olabilir

"Otoimmun tiroid hastalığı olan basedow graves hastalığı, zehirli guatr olarak bilinen tiroid rahatsızlığının en önemli nedenidir. Zehirli guatr rahatsızlığında bağışıklık sisteminin yanlışlıkla tiroid bezlerine saldırması sonucu ortaya çıkan en yaygın hipertiroidizm türüdür. Tiroid hormonu seviyelerinin artması, vücudun metabolik hızının artmasına da yol açar. Bu durum kişinin tüm vücudunu olumsuz yönde etkilenmesine neden olur."

Zehirli guatr ruh halini ve fiziksel görünümü etkiler

"Zehirli guatrın en yaygın belirtileri arasında aşırı endişe ve alınganlık hali, uyuyamama, yorgunluk ve halsizlik, hızlı ve düzensiz kalp atışları yani çarpıntı, el ve parmaklarda hafif titreme, aşırı terleme, sıcağa karşı hassasiyet, normal beslenme düzenine rağmen kilo kaybı, saçlarda cansızlık ve dökülme, tiroid bezlerinde büyüme, adet döngüsünde değişiklik ve azalma, bağırsakların fazla çalışması yani ishal görülebilir.

Zehirli guatrda gözüm dışa doğru fırlaması

"Zehirli guatrda çeşitli göz şikayetleri ve bulguları da ortaya çıkabilir. Gözler dışarı doğru çıkabilir ya da hafif durumlarda gözlerde parlaklık görülür. Göz kapaklarında kapanma sorunu, kızarıklık veya aşırı yaşarma yaşanabilir. Bu durum göz kaslarında gelişen ödem nedeniyle ya da zehirli guatr nedeniyle ortaya çıkabilir."

Zehirli guatr kan tahliliyle tespit edilir

"Zehirli guatrın teşhisi için basit bir kan tahlili yeterli olabilir. Zehirli guatrda hipertrioid belirtileri görülür. Tiroid hormonlarında T3 ve T4 yüksek, TSH düşük, anti TPO ve anti Tg antikorları yüksek olur. Tanıyı kesinleştirmek için TSH reseptör antikoru istenebilir, hastaların büyük bölümünde sonuç pozitif çıkar. Diğer zehirli guatr türlerinden ayırabilmek için TSH reseptör antikoru da istenebilir. Bazı hastalarda yalancı nodül de görülebilir."

Zehirli guatrın mutlaka tedavi edilmesi gerekir

"Zehirli guatr tedavisine ilk olarak 6 ay ile 1 yıl kadar anti tiroid ilaç tedavisine başlanır. İlacın dozu tiroid hormonlarının seviyesine göre belirlenir. Öncellikle hastanın hormon seviyelerinin normal düzeye inmesi sağlanır. Bazı durumlara kalp hızının azalmasını sağlayan beta blokerler de kullanılabilir. Beslenmede iyotlu tuz ve iyot içeren gıdalar tüketilmemelidir. Gebe kadınlarda zehirli guatrın tedavisi çok özelliklidir. Anne karnındaki bebeğin gelişiminin sağlanabilmesi için düzenli aralıklarla tiroid hormonu kontrolleri yapılır. Bu süreçte sigara kullanımı hastalığı şiddetlenmesine ve göz bulgularının artmasına neden olur."

Prof. Dr. Yeşim Erbil "İlaç kullanımı kesildikten sonra zehirli guatr hastalığı tekrar görülürse kalıcı tedavi seçenekleri uygulanmaya başlanır. Kalıcı tedaviler atom tedavisi ve cerrahi tekniklerdir. Göz bulguları varsa ameliyat önerilir çünkü atom tedavisi göz bulgularının artmasına neden olabilir. Göz bulguları yoksa ve tiroid bezi küçükse atom tedavisi uygundur. Tiroid büyükse ameliyat gerekebilir. Ameliyatta her iki tiroid bezi çıkarılır. Ameliyat sonrası hasta ömür boyu tiroid hormonu kullanılmalıdır."

Endokrin Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Erbil

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşırı stres ve endişenin nedeni zehirli guatr olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN