Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Temiz olun hasta olmayın

Havaların soğumaya başladığı sonbahar aylarında el ve vücut temizliğine önem verenler daha az hasta oluyor. Ellerinizi sık sık yıkayın, evinizi her temiz tutun

Giriş Tarihi: 15.10.2016
Temiz olun hasta olmayın
Hastalıklardan korunmanın yolu hijyenden geçiyor. Son yıllarda yapılan birçok araştırma, el ve vücut temizliğine önem verenlerin daha az hasta olduğunu gösteriyor. Doktor Eren Eroğlu, hijyenle ilgili merak edilen soruları yanıtladı...
Görüntüde sağlanan temizlik, hijyen için yeterli mi?
Görüntüde sağlanan temizlik, yani kirliliğin yok edilmesi; hastalıklardan korunmak için yeterli değildir. Hastalık yapan mikroorganizmalar, çok küçük oldukları için herhangi bir yüzey, temiz göründüğü halde hastalık etkenlerini barındırabilir.
Hijyen, temizlik mi demek?
Hastalıklardan korunmak ve sağlıklı kalmak için alınan her türlü önlem ve uygulamaya 'hijyen' adı verilir. Bu terim ile kastedilen önlemler, genellikle bulaşıcı hastalıklardan korunmak için gereken temizlik önlemleridir.

EN FAZLA MUTFAKTA VAR
El yıkamak hijyen için yeterli bir önlem mi?
Fanus içinde yaşayamazsınız. Çevrenizdeki insanlar temizlik konusunda duyarsızsa, siz sürekli elinizi yıkasanız bile sonuç değişmez.
Yaptığımız en büyük hijyen hatası ne?
Yaptığımız araştırmaya göre tuvalete gidenlerin yüzde 40'ı daha sonra ellerini yıkamıyor. Bu, büyük bir tehlike! Ayrıca, evlerde hijyen için genelde noktalara odaklanılıyor. Evlerde en tehlikeli yer olarak tuvaletler düşünülüyor ama bizim yaptığımız çalışmadya göre evlerde mikropların en çok olduğu yerler mutfaklar... Lavabo ve bulaşık süngeri mikrop taşıyor.
En etkili dezenfekte yöntemi nedir? Bence el yıkamak her önemli. Bu nedenle yalnızca banyoda değil, mutfakta da el sabunu bulunmalı. Çünkü elimizde 10 milyon mikrop var. Üstelik tuvalete girip çıktıkça bunların sayısı ikiye katlanıyor. Ellerimizi yeterli sürede ve li yıkamazsak mikroplar, el çizgilerimizde ve parmak aralarımızda saklanır. Ayrıca dezenfektan kullanımı da önemlidir. Antibakteriyel spreyler bakterileri öldürmek için yararlıdır.

TEMİZ SU VE SABUN
Çocukları ve özellikle bebekleri her gün yıkamayı önerir misiniz?
Yetişkinlere her gün banyo öneriyoruz ancak aynı şey bebekler için geçerli değil! Bebeklerin her gün yıkanmasına gerek yok, gün aşırı yıkanması daha sağlıklıdır. Çünkü vücutları hassas olabilir ve sabuna karşı duyarlılık gösterebilirler.
Tek başına su hijyen sağlamak için yeterli mi?
Kişisel temizlik için gerekli olan en önemli maddeler; temiz su ve sabundur. Ellerin ve vücudun, belirli aralıklarla bol sabunlu temiz su ile yıkanması yeterlidir. Ancak yeterince temiz suyun bulunmadığı durumlarda, işi gereği sürekli olarak mikroorganizmalarla temas halinde bulunan kişilerin ek önlemler almaya ihtiyacı vardır.
Bireysel hijyen mi, yoksa toplumsal hijyen mi daha önemli?
Bireylerin kendi hijyenlerine özen göstermesinin yanı sıra toplumda da hijyen anlayışının gelişmesi önemlidir. Bu anlamda birisi diğerinden öncelikli değildir; bir arada olmaları gerekir. Temizlik kavramının gelişmediği, hijyenik önlemlerin yetersiz olduğu bir toplumda, bireysel hijyene dikkat eden bir kişi risk altında kalmaya devam edecektir. Ayrıca bireysel hijyene önem vermeyen bir kişi bile çevresindekiler için hastalık riski oluşturur.

EV TEMİZLİĞİ ŞART
Eve en fazla mikrobu kimler taşır?
Sanılanın aksine mikrobu yetişkinler değil, çocuklar eve taşıyor. Bakteriler çocuklar arasında daha kolay bulaşıyor. Onlar da eve geldiklerinde ebeveynlerine bulaştırıyor. Bakterinin en fazla yayıldığı mekan ise ev... Bu yüzden de ev temizliği şart!

SAPLANTI YAPMAYIN
Aşırı hijyen bağışıklık sistemini zayıflatır mı? Hijyenin dozu ne kadar olmalı?
Aşırı hijyenin bağışıklık sistemini zayıflatması diye bir şey söz konusu değildir. Ancak hastalanmayı bir korku, temizliği de bir saplantı haline getirmemek gerekir. Hastalıklardan korunma düşüncesiyle sürekli olarak ellerimizi veya vücudumuzu çeşitli kimyasal maddelerle yıkamak ve bunu saplantı haline getirmek sağlıklı bir davranış değildir. Böyle hallerde kullanılan temizleyici maddelere bağlı olarak alerjik reaksiyonlar gelişmesi söz konusu olabilir.
Evde hayvan beslemek hijyeni bozan bir şey mi?
Eğer evinizde bir veya birden fazla hayvan besliyorsanız, hijyen konusuna daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Çünkü kedi ve köpek gibi sokak hayvanları, sürekli yer ve mekan değiştirirler. Yani bir anda sokaktan eve gelip hijyeni bozabilirler.
Basit bir yaralanmanın, enfeksiyona dönüşmemesi için hemen alınabilecek hijyenik önlemler neler olabilir?
Basit yaralanmalarda enfeksiyonu önlemek için yara yerini bol temiz su ile yıkamak ve uygun bir antiseptik ile temizlemek çoğu zaman yeterli olabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Temiz olun hasta olmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN