Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve yürümenin faydaları nelerdir? Koşmak zayıflatır mı?

, günlük hayatımızda egzersiz olarak yaptığımız bir spordur. Ancak koşmanın faydaları saymakla tükenmiyor. Sadece formda kalmamızı ve iyi bir vücuda sahip olmamızı sağlamıyor.

Giriş Tarihi: 1.5.2018 13:26
Koşmak ve yürümenin faydaları nelerdir? Koşmak zayıflatır mı?

Koşmak ve yürümek sağlıklı yaşamın bir parçasıdır. Sağlıklı bir insanın yaşamında çok önemli bir yer taşır. Kalp sağlığımızın, vücudumuzun genel sağlığının iyi olması için günlük yaşantımızın yaklaşık 30-35 dakikasına koşma ve yürümeye ayırmamız gerekiyor. Bu sayede damar sistemimizin, ortapedik eklem sistemimizin ve en önemlisi yaşamsal olan kalp sağlığımızın yolunda gitmesini sağlar.

KOŞMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Koşunun aslında birçok faydası vardır ama aynı zamanda zararı da vardır. Eğer vücut pozisyonunuz düzgün değilse koştuğunuz zaman aslında omurgaya binen yük çok fazla artmaktadır. Yani aslında herkes koşacak diye bir şey yok. Koşu, nabız atımımızı yükselttiği için vücuttan birçok toksit ve zararlı maddenin atılımını ter yolu ile sağlamaktadır. Aynı zamanda profesyonel bir şekilde yapılan koşu karın kaslarınızı devreye sokar, daha büyük bir kas grubunun devrede olduğu için zayıflamanıza yardımcı kan şekerini dengeler.

Yürüyerek yapacağınız bir mesafeyi koşarak çok daha kısa sürede yapabilirsiniz. Bu da demek oluyor ki yani 50 dakikada çok daha uzun mesafede daha fazla kalori yakabiliriz.

KOŞMAK ZAYIFLATIR MI?

Formda kalmak için tempolu yürüyüş yerine koşuyu tercih edenler dikkat. Koşmak vücudu strese sokabilir. Uzmanlara göre vücudun strese girmesi zayıflamayı engelleyebilir.

Tempolu yürüyüş koşmaya göre çok avantajdır. Koşma olayı bir stres olduğu için kortizon düzeyini arttırıyor. Bu hormonun aşırı salgılanması kiloya yol açıyor.

Koşu ilk zamanlar kilo verdiriyor ancak devamında kendini bir sonraki koşuya hazırlamak isteyen vücut daha fazla yağ depoluyor işte bu da kilo vermeyi zorlaştırıyor.

Tempolu yürüyüş sırasında ayaklar yerden kesilmiyor. Hem kalp atım hızınız çok fazla artmadığı için vücut strese girmiyor.

Bazı yapılan çalışmalara göre koşan grubun spordan daha önce vazgeçtiği görülmüştür.

Koşmanın diğer bir dezavantajı da spor yaparken eklem kıkırdaklarımıza zarar verebilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koşmak ve yürümenin faydaları nelerdir? Koşmak zayıflatır mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN