Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kanaması nedir? Bağırsak kanaması nedenleri

kanaması, ince veya kalın bağırsakta oluşabilecek yırtıklardan dolayı meydana gelen rahatsızlığa denir. Özellikle ağız bölgesi ve makattan gelen kanama ile belirtileri anlaşıla bilinen bağırsak kanamasının belirtilerini ve ne yapılması gerektiğini bu haberimizde sizler için hazırladık. İşte detaylar…

Giriş Tarihi: 30.11.2018 14:59
Bağırsak kanaması nedir? Bağırsak kanaması nedenleri

Bağırsak kanaması genellikle ağız ve makat bölgesinden gelen kanlar ile oluşan bir rahatsızlıktır. Bağırsak kanaması ile ilgili belli başlı belirtiler vardır ve bu belirtilerden rahatsızlığın siz de olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ancak bu belirtilerde yaşanılan kanamanın şiddetine göre değişiklik gösterir. Özellikle kanın geldiği yerin geldiğini tespit etmek bu konuda çok önemlidir. Rektum ya da kalın bağırsağın alt bölümlerinden gelen kanama, dışkıyla karışık ya da ayrı bir şekilde taze kan şeklinde olur. Üst sindirim sisteminden gelen kanamalarda ise, siyah, kokulu, cıvık bir dışkıyla beraber olur. Peki, bağırsak kanaması neden olur?

Bağırsak kanaması nedenleri;

Bağırsak kanaması ince veya kalın bağırsaklarda yırtıklardan dolayı meydana gelen bir rahatsızlıktır.

Bağırsak kanaması nasıl tedavi edilir?

Endoskopik yöntem rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olmaktadır. Kanamalarda bölgeye kimyasal maddeler enjekte edilir, ısı tedavisi uygulanır veya koterizasyon yapılır. Daha sonra birtakım ilaçlar kullanılarak sorunun tekrarlanması önlenir. Kalın bağırsaklarda olan poliplerin endoskopik yolla çıkarılması kanamayı kontrol altına alır. Endoskopi yetersiz kaldığında ise cerrahi yöntemlere başvurulur.

Bağırsak kanamasında görülebilecekler;

  • İntestinal (Bağırsak) Ağrı
  • Kabızlık ya da ishal
  • Dışkı Görünümünde Değişme
  • Şişkinlik
  • Rektal Kanama
  • Bulantı ve Kusma

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağırsak kanaması nedir? Bağırsak kanaması nedenleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN