Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nedir? Nasıl tedavi edilir?

, sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Mide ağrıları, yanmalar, mideye kramp girme hissi gibi belirtileri vardır. Birçok kişide görülen bu sindirim sistemi hastalığı toplumda çok yaygın bir hal almıştır.

Giriş Tarihi: 31.3.2019 00:08 Güncelleme Tarihi: 31.3.2019 00:08
Ülser nedir? Nasıl tedavi edilir?

Sindirim sisteminin en fonksiyonlu kısmını oluşturan yemek borusu, mide ve mideden sonra gelen kısım olan on iki parmak bağırsağında oluşan yaralar ülser olarak bilinir. Ülser nedir sorusunun yanıtı yara olarak veriliyor.

Ülser belirtileri nelerdir?

Ülserin yüzde doksan belirtisi geğirme, midede duyulan yanma hissi ve oluşan ağrılar. Hissedilen ağrı ataklarından sonra araya bir hafta kadar süren sessizlik dönemi giriyor. Ama kişi özellikle yediklerine dikkat etmediği zaman sorunlar yeniden başlıyor. Yani ülser nedir kısaca anlatmak gerekirse tekrarlayan mide yanmaları olarak açıklanabilir. İlerlemiş vakalarda kusma, bulantı hatta ağızdan kan gelmesi bile görülebilir. Eğer tuvalette de kan gelirse çok daha dikkatli olun ve hemen doktora gidin.

Bu durumda teşhis için size endoskopi yapılacaktır. Yani yemek borusundan girecek küçük bir kamera ile midenizin durumu görülecektir.

Ülser tedavisi nasıl yapılır?

Ülser tedavisi öncesinde, endoskopi ile kesin teşhis konulduktan sonra tedavi sürecine geçilir. Ülser artık korkutucu bir hastalık değil. Kansere dönüşmesi ise neredeyse imkansız. Mide kanseri baştan zaten farklı oluşumlar yaratıyor. Ülser tedavisi asit dengeleyici yani asit bastırıcı ilaçlara dayanıyor. PPI grubu diye bilinen bu ilaçların yanında iki çeşit antibiyotik veriliyor. İlaçlarınızı bitirdiğinizde doktorunuz sonra size bakteri testi uyguluyor ve bakteriler hala varsa hastalığınızın tedavisi sürüyor. Ülser ameliyatları başvurulacak son çare, pek yaygın da değil. Sonuçta mide kendi kendini yenileyebilme özelliğine sahip bir organdır.

Neden antibiyotikler veriliyor?

Ülser midede olur diye bilinmesine rağmen duodonum olarak bilinen on iki parmak bağırsağında olma ihtimali midedekilerden dört kat daha fazla. Mide kendi mukoza dokusu ile kaplı ve mide koruyucu faktörler var. Bikarbonat, doğal kan akışı ve mukus dokusu onu koruyor. Ayrıca agresif faktörler denen safra tuzları, pepsin ve pankreas enzimleri de bu korumaya yardım ediyor. Ülser bu koruyucu asit dengesinin bozulması ile oluşuyor. Helicobakter pylori adı verilen bakteri bu dengeyi bozan esas unsur. İşte bu bakterinin yok edilmesi için antibiyotikler devreye giriyor ve ilaç kullanımı sonunda da gene bu bakterinin tespiti için test uygulanıyor.

Ülser tedavi edilebilen bir hastalık ama çok geç kalınırsa ferforasyon denilen duruma sebep olabilir ki bu da ülserin en kötü sonucudur. İçi boş bir organın anormal olarak açılması ve muhteviyatını sızdırması tıpta ölümcül bir durum olarak kabul edilmektedir.

Peptik ülser nedir?

Çoğu erkeğin acı ile kıvranmasına yol açan ülser on iki parmak bağırsağında çok daha fazla görülüyor ama sonuçta oluşma nedenleri aynı.

- Günde on taneden fazla sigara içmek

- Alkol ve sigara kullanıyor olmak

- Aşırı baharatlı yiyeceklerle beslenmek

-Sindirimi zor sakatat türü besinler tüketmek

Stres dolu bir hayatınız varsa ülsere yakalanma olasılığınız yüzde seksenleri bulur.

Ayrıca kullanılan bazı ilaçların da yan etki olarak mide yaralarına sebep olduğu görülmüştür. Bu nedenler arasında stres özellikle ilgi çeker. 1999 yılının 17 Ağustos günü yaşanan büyük Marmara depreminden yıllar sonra bile Kocaeli ve civarında mide rahatsızlığı ile doktora giden erkek hastaların neredeyse tamamına yakınında ülser tespit edilmiştir. Ülser nasıl oluşur sorusuna verilecek bir yanıt da kesinlikle sinir ve üzüntü yüzünden olabilir. Peptik ülser çok bilinen tabirle yaşananların mideye vurmasıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ülser nedir? Nasıl tedavi edilir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN