Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nelerdir? İşte dondurma yemenin sağlığa yararları

Tüm dünyada bugüne kadar söylenegelmiş bir beylik düşünce var. Dondurma ve sağlıklı aynı cümle içinde olamaz… Halbuki dondurma adlı lezzetli süt bazlı tatlıyı yemenin beraberinde getirdiği sağlığa çeşitli yararları var. Peki, nelerdir Az miktarda tüketilirse, dondurma sağlıklı bir beslenme programına mükemmel bir katkı olabilir. İşte size bir kaşık dondurma yemeyi alışkanlık haline getirmeye teşvik edebilecek dondurmanın faydaları…

Giriş Tarihi: 14.6.2019 21:47
Dondurmanın faydaları nelerdir? İşte dondurma yemenin sağlığa yararları

Dondurmanın tarihi aslında oldukça eski... 4. yüzyılda Nero zamanında yapılan ilk dondurma buzlu beyve şeklindeydi ancak daha sonraki dönemlerde sütten üretilmeye başlandı. Yüzyıllar önce bulunan dondurmanın faydaları ise saymakla bitmiyor... İşte, az miktarda tükettiğiniz takdirde dondurma tatlısının inanılmaz faydaları...

Dondurma bir mutluluk hormonu olan ve vücuttaki stres seviyesinin azaltılmasına yardımcı olan trombotonin'i uyarır. Dondurmalar, doğal bir sakinleştirici olan L-triptophane içeren ve sinir sistemini gevşetmeye yardımcı olan sütten yapılır. Ayrıca, uykusuzluk belirtilerinin önlenmesine de yardımcı olur. Dondurma, kanın pıhtılaşmasını önleyen K vitamini içerir. Aynı zamanda inanılmaz bir enerji kaynağıdır. Kalsiyum ve fosfor, dondurmada bulunur. Kalsiyum kemiğinizi güçlü tutar ve böbrek taşı olasılığını azaltır.

Dondurmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Dondurma herkes tarafından sevilen bir yiyecektir. İçerisinde B12, B6, D, C ve E vitaminleri bulundurur. Yağ, protein ve karbonhidrat bakımından zengindir. Böbrek taşı oluşumunu engeller, PMS döneminde duygu geçişlerini hafifletir. Dondurma, çoğunlukla tatlı olarak tüketilen dondurulmuş besindir. Kremalı, sütlü veya meyveler ve lezzet verici ajanlar kullanılarak yapılır. Dondurmayı tatlandırmak için şeker veya yapay tatlandırıcılar kullanılır.

Vitamin kaynağıdır
Dondurma C, E, D, B6, B12 vitaminlerinin yanı sıra K vitamini bakımından da oldukça zengin bir besindir. K vitamını kanın pıhtılaşmasını engeller ve kan akışını hızlandırır. Antioksidan özelliği sayesinde organ ve sinirlerin fonksiyonu ile bağışıklık sistemini düzenler.

Enerji kaynağıdır
Dondurma mükemmel bir enerji kaynağı olarak düşünülebilir. Aynı zamanda yağ, karbonhidrat ve protein bakımından da zengindir. Ortalama miktardaki dondurma tüketimi kilo almaya neden olmaz.

Mineral kaynağıdır
Dondurma içerisindeki fosfor ve kalsiyum sayesinde diş ve kemik sağlığı için çok önemli bir besindir. Kalp ve böbrek sağlığına destek olur.

Stresi azaltır, beyin fonksiyonlarını kuvvetlendirir ve uykusuzluğa iyi gelir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dondurmanın faydaları nelerdir? İşte dondurma yemenin sağlığa yararları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN